İngiltere’deki gitar satışlarına “Glastonbury etkisi”

26-30 Haziran aralığında gerçekleşen ve programında The Cure, Janet Jackson, Liam Gallagher, Cat Power ve Tame Impala gibi isimleri bulunduran Glastonbury festivali, müzik piyasasını farklı kollardan etkilemeye devam ediyor. Festivalin, İngiltere’deki gitar satışlarını yükseltme geleneği bu sene de devam etti.

İngiltere’de enstrüman sektöründe “Glastonbury etkisi” olarak anılan ivmelenme, festivalin gerçekleştiği haziranın son hafta sonundan ağustos ortasına dek süren bir zaman dilimine denk geliyor. Bu dönemde İngiltere’nin diğer büyük festivalleri Reading ve Leeds’in de gerçekleştiğini belirtelim.

Glastonbury’nin düzenlendiği hafta sonunda ülkenin en büyük enstrüman dükkânı zincirlerinden ve çevrimiçi platformlarından biri olan GUITARGUITAR’ın satışları yüzde 16 oranında artmış. Web sitesini ziyaret eden 18-24 yaş aralığındaki müşterilerin sayısında da yüzde 20’lik bir artış söz konusu.

Bu seneki festivalin en özel performanslarından birine imza atan The Cure’un solisti Robert Smith ve gitaristi Simon Gallup’un kullandığı Schechter marka gitarlar, konserden sonra platformun web sitesinde yüzde 55 daha fazla aranmış.

GUITARGUITAR kurucusu Graham Bell (ilginç bir isim benzerliği), konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Dünya, Glastonbury Festivali’nin ilk kez düzenlediği 1970 yılına kıyasla çok farklı bir yer. Ama 49 yıl sonrasında insanların müzikal kahramanlarından ilham almaya devam ettiğini görmek harika bir şey. Dinleyicilerin en sevdikleri müzisyenlere benzemeye çalışırken ihtiyacı olan her şeye ulaşmalarını sağlamak da bizim için gurur verici.”

Hmm, Robert Smith’in de The Cure şarkılarını yazmak için ihtiyacı olan tek şey iyi bir gitar değildi tabii…