Robert Smith’ten beklenen The Cure albümüne dair açıklamalar

Bir sene önce paylaşılan The Cure’un 2008’den bu yana ilk albümünü yayınlayacağı haberlerinin ardından grubun yeni kayıtlarına dair somut açıklamalar solist Robert Smith’ten geldi.

Albümün “karanlık” bir taraftan sesleneceğini söyleyerek hayranlarını pek de şaşırtmayan Smith, yeni The Cure albümünün çıkış noktasının yakın zamanda yaşadığı kişisel kayıplar olduğunu belirtti. “Annemi, babamı ve erkek kardeşimi kısa aralıklarla kaybettim ve tabii ki bunun üzerimde büyük bir etkisi oldu” diyen Smith, yeni albümdeki şarkıların Disintegration’da olduğu gibi yoğun ses manzarları barındırdığını da vurguladı. “Geniş bir ses paleti yaratmaya çalışıyorum, büyük bir ses banyosu” sözleriyle The Cure dinleyicilerini şimdiden heyecanlandıran Smith, albüm için kullandıkları kod ismin Live from the Moon olduğunu ve bunun sebebinin de Ay’a ayak basışın 50. yılı olmasından duyduğu heyecanda saklı olduğunu da paylaştı. Smith’in anlattıklarından The Cure stüdyosunda kocaman bir Ay modeli ve gökyüzüyle ilgili objeler olduğunu da örğrendik.

Bu sene Glastonbury’de sergilediği performansla da epey ses getiren The Cure, iki konser filmini de içinde bulunduran The Cure 40 Live: Curætion 25 + Anniversary isimli box seti 18 Ekim’de yayınlıyor.