Spotify'ın analizine göre Glastonbury, dünyanın en büyük festivali

Avrupa’da festival sezonunun kapanmak üzere olduğu şu günlerde Spotify, yazın gerçekleşen 14 büyük müzik festivalinin en geniş kitleye ulaşanlarını ve festivallerin ana gruplarının dinlenme oranındaki artışları resmi rakamlarla açıkladı. Spotify’ın analizine göre global anlamda en büyük kitlelere ulaşan festival İngiltere’de gerçekleşen Glastonbury çıktı. Grupların dinlenme oranındaki artış ise festivallerdeki performanslarından 2 hafta önce ve 2 hafta sonrasında dinlenme takipleri yapılarak hesaplandı.

Glastonbury’nin ana grupları Kasabian, Metallica ve Arcade Fire’ın dinlenme oranı ortalama %78 oranında artmış. Kitlelere ulaşmada Glastonbury’nin hemen arkasından Avustralya’nın Future Music festivali geliyor. Future Music Festival’ın ana grupları Deadmau5, Phoenix ve Pharell Williams’ın dinlenme oranları %70 oranında artmış.

Ana isimlerden biri olmadığı halde, Glastonbury’deki performansından sonra en çok dinlenen isim ise Ed Sheeran. Ed Sheeran’ın Glastonbury performansının ardından dünya çapında dinlenme oranı %130 artarken, İngiltere’de festivalden sonraki bir hafta içinde %319’luk bir artış gördü.

En Büyük Kitlelere Ulaşan İlk 10 Festivalin Listesi şöyle;

Glastonbury, İngiltere Future Music Festival, Avustralya Way Out West, İsveç Les Vieilles Charrues, Fransa Coachella, ABD Hove Festival, Norveç Laneway Festival, Avustralya Rock Am Ring, Almanya Roskilde, Danimarka Bilbao BBK Live, İspanya

Global olaran en çok dinlenen isimlerin listesiyse şöyle gidiyor;

Pharrell Williams, Future Music Festival Deadmau5, Future Music Festival James Blake, Laneway Festival The Offspring, Ruisrock M.I.A., Hove Festival Stevie Wonder, Roskilde Phoenix, Ruisrock and Future Music Festival Outkast, Coachella and Way Out West Arctic Monkeys, Roskilde and Les Vieilles Charrues Imagine Dragons, Hove Festival