İngiliz futbol efsanesi Robin Friday'in hayatı film oluyor!

1970’li yıllarda Reading ve Cardiff City formaları giyen İngiliz futbolunun en kült figürlerinden biri olan Robin Friday’in hayatı sinemaya uyarlanıyor. Filmde Friday’i, Hunger Games filmlerinde rol alan Sam Claflin canlandıracak.

Paolo Hewitt’in 1998 yılında yayımlanan The Greatest Footballer You Never Saw: The Robin Friday Story kitabından uyarlanacak filmde, 1990 yılında henüz 38 yaşındayken hayatını kaybeden Robin Friday’in futbol kariyerinin yanısıra hayatından detaylar da yer alacak. 2004 yılında BBC’nin yaptığı oylamada tüm zamanların en kült kahramanı olarak seçilen Robin Friday, İngiltere’de işçi sınıfı için önemli bir figür olmuştu.

Murderball filmiyle tanınan Henry-Alex Rubin’in yönetmenliğini üstleneceği filmin yapımcılarından biri olan Julian Stone, Robin Friday’in futbol oynadığı dönemde futbolcuların ayrıcalıklı olmadığını ve hayranlarıyla komşu olarak yaşadıklarını hatırlatıyor ve Friday’in hayatın içinden biri olarak İngiltere’deki futbolseverler için önemli bir yere sahip olduğunu vurguluyor. Söz konusu filmin yalnızca gol sevinçleri üzerine olmayacağını belirten Stone, filmde müzik, öfke, aşk, sessizlik, kahkaha ve gözyaşı gibi katmanların yer alacağını dile getiriyor.

Filmin vizyon tarihi ya da çekim takvimi hakkında henüz resmi bir açıklama yok. Oyuncu kadrosundan da başrolde izleyeceğimiz Sam Claflin dışında bir isim duyurulmuş değil. Fakat özellikle maç sahnelerinin gerçekçi olması açısından, birçok amatör ya da profesyonel futbolcunun filmde rol alması bekleniyor.

Brighton’lı grup Shabby’nin 2013’te yayınladığı ”I’ve Got Robin Friday On My Mind” şarkısını aşağıdan dinleyebilirsiniz.


Yükleniyor...