Del Toro’nun noir gerilimi “Nightmare Alley”ye ilk bakış

Guillermo del Toro’nun noir ve gerilim türlerini harmanlayan yeni filmi Nightmare Alley; Bradley Cooper, Cate Blanchett, Rooney Mara, Willem Dafoe ve Toni Collette’in başını çektiği müthiş bir kadroyu bir cazibe ve ihanet hikâyesinde buluşturuyor. Vanity Fair aracılığıyla yayımlanan ilk görsellerle heyecan tavan.

Filmde Cooper, artık büyük bir yıldız olan eski karnaval çalışanı Stanton Carlisle’yı canlandırıyor. Güçlü bir zihin okuyucu olarak kullandığı gösteri numaralarının hedefinde bu kez zengin milyonerler var. Blanchett ise önce Carlisle’yı ifşa etmeye çalışan sonraysa bir şekilde planlarının parçası olan psikiyatrist Dr. Lilith Ritter rolüyle eşlik ediyor.

Del Toro’nun Cronos’tan The Shape of Water’a uzanan filmografisinde anlatının bir parçası olan hayaletler ve gulyabaniler, Nightmare Alley adını görünce zihinlere düşebilir. Yönetmen ise Vanity Fair’e “Filmin doğaüstü bir unsuru yok. Tamamen gerçek dünyaya dayanıyor. Fantastik bir unsur yok. Olağan anlatılarımdan çok farklı bir film, ama evet başlık ve adım yan yana gelince bu izlenimi yaratacaktır.” diyerek beklentileri şekillendiriyor. Anlatı merkezindeki karnaval için ise “Karnaval neredeyse dünyanın bir mikrokozmosu gibidir. Herkes herkesi dolandırmak için oradadır ama aynı zamanda karnavalda işçiler birbirlerine ihtiyaçları olduğunu bilirler. Şehirde ise bu çok daha azdır.” diyor.

Karnavalların kandırılacağımız veya hileye maruz kalacağınız yerler olduğunu fakat oradaki herkesin bunu bildiğini; seyircinin de bunun bir sistem olduğunu ve performans sanatçılarının isteneni verdiğini söylüyor Del Toro. Filmi, hem sanatçıların hem de izleyicilerin neler olduğu hakkında gizli bir anlaşmaya varması üzerinden inşa ediyor.

Yönetmenin klasik noir türünün arketiplerini tersyüz etme çabasını göreceğimiz Nightmare Alley, 4 Şubat 2022’de Türkiye’de vizyona girene dek, gelecek seslere merakla kulak kesileceğiz.

Yazı: Yağmur Ruken

Yükleniyor...