Demonation Festivali No:11 // 2. gün (Müze Gazhane “yerin altında)

Bağımsız ve heyecan yaratan sesleri bir araya getiren Demonation Festivali, 11. edisyonuyla geri dönüyor. Üstelik bugüne kadarki en geniş programıyla; İstanbul’daki 6 farklı mekânda, 5 güne yayılarak!

Bant Mag. sunar: Demonation Festivali No: 11, 11-15 Mayıs 2022 tarihlerinde Babylon, Salon İKSV, Müze Gazhane, Vertical, Arkaoda ve Bina sahnelerini mesken edinecek. Ayrıca festival bu sene tam da ruhuna uygun bir şekilde, Bant Mag. ve festivale ev sahipliği yapan mekânların güçlerini birleştirmesiyle bağımsız olarak düzenleniyor. 5 günlük programında tam 17 isim sahnede olacak.

Festivalin ikinci günü olan 12 Mayıs’ta buluşma noktamız Müze Gazhane “yerin altında”. Sırasıyla Bahr, Hav Hav! ve Kum (& Bedeviler) sahnede olacak. Konserlere katılım ücretsiz fakat buradaki kayıt formunu doldurmak gerekiyor. Kontenjanın sınırlı olduğunu ve yaş sınırının bulunmadığını da hatırlatalım. Neler dinleyeceğiz, nerelere savrulacağız merak edenler için bazı ipuçlarımız var.

bahr
Bahr

(20.00’de sahnede) 

Vokal ve gitarda Yusuf Bahar, bas gitarda Secondhand Underpants’ten tanıdığımız Ceren Bettemir ve davulda Ars Longa’dan Nihal Saruhanlı üçlüsünden oluşan indie folk grubu Bahr, festivalin ikinci gününün açılışını yapacak. Türkiye’de İngilizce sözlü müzik namına yazılmış en nitelikli liriklerden bazılarını barındırdığını söylemenin asla abartı olmayacağı ilk kısaçaları I Resist’i 2020’de yayımlayan Bahr, sadece sözleriyle değil; melodi ve düzenlemeleriyle de ilişki kurmaya fazlasıyla açık şarkılar besteliyor. Grup, bir Glasxs düeti olan 2022 mahsulü “Papillion”da büyümenin beraberinde getirdiklerini (ya da götürdüklerini) şarkılaştırmıştı örneğin. Ufukta yeni bir albüm var, bakarsınız Demonation’da sıfır km Bahr parçalarını da dinleriz! 

hav hav!
Hav Hav!

(20.50’de sahnede) 

Yıllardır Bant Mag. sayfalarında illüstrasyonlarını gördüğünüz, farklı formatlardaki yayınlarıyla çizgi öykücülüğe de el atan Mert Tugen, Hav Hav! adını verdiği yeni projesiyle bu kez lo-fi rock’n roll sularına yelken açtı. İyi ki de açtı! “Ben Bir Zombiyim” ve “Aptal Duygular isimli iki single, kısa soluklu olsalarda bir kez dinledikten sonra uzun süre zihninizde kalan türden parçalar. Tugen’le birlikte bas gitarda Emir Aktunç ve davulda Ozan Uzunsoy’la tamamlanan Hav Hav! kadrosu, konserlere henüz yakın zamanda başladı. Prodüktör koltuğunda Taner Yücel’i gördüğümüz ilk albüm için çalışmalar sürüyor. Müze Gazhane’de hep bir ağızdan “Sakin olmak bir işe yaramaz! Aptal duygular peşimi bırakmaz!” diye üçlüye eşlik etmek için sabırsızlanıyoruz doğrusu…

kum
Kum (&Bedeviler)

(21.40’ta sahnede) 

Demonation’ın ikinci gününü, bir başka heyecan verici “ilk konser”le kapatıyoruz. Alternatif hip hop sahnesine ferah bir nefes üfleyen Kum, grubu Bedeviler ile sahnede. Londra’da geçirdiği yıllarda müziğin birçok farklı katmanıyla haşır neşir olan Kum, kısa sürede viral olan şarkısı “Düşmanlarıma” ile dikkatleri üzerine çekmiş, 2021’e ilk albümü Her Şey Çok Güzel Olacak’ı bırakmıştı. 2022’de peşi sıra savurduğu “Karolina” ve “Küstüm” teklileriyle video klip yönetmenliğine de adım atan Kum’un müzik evrenini tek bir janra indirgemek mümkün değil. Dramatik ve kirli gitar arpejleriyle de reggaeton beatleriyle de karşılaşabilirsiniz. İlk konser için nasıl sürprizler hazırladıklarını merakla bekliyoruz!