Derek DelGaudio’nun fantezi evreninden görünür dünyanın eşiğine

Derek DelGaudio’nun yarattığı Frank Oz imzalı In & Of Itself performansı sinematik evrene taşınıyor. Hulu’da yayımlanacak Derek DelGaudio’s In & Of Itself, alışılagelmiş bir illüzyon gösterisinden ziyade; kişinin kendi sınırlarını aşıp gelen kolektif bir fantezi deneyimine benziyor.  

Derek DelGaudio kimdir? 

Yazar, sanatçı ve illüzyonist.  Fakat kendisinin sıradan bir illüzyonist;  performansının da alışılagelmiş bir illüzyon gösterisi olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Sahnede konvansiyonel dokunuşları elinde tutmayı beceriyor, iyi kart numaraları yapıyor, hatta bir tuğlayı da yok edebiliyor. Aile sırları hakkında hikâyeler anlatıyor veyahut bir gemiyi bir şişeye sığdırıyor. 

Performansı katmerleyen esas detay, seyirciyle kurduğu katarsistik ilişki. Zira seyircilerden birinin rastgele seçtiği mühürlü bir zarfın içerisinde, yakınlardan biri tarafından yazıldığını anladığı bir mektup karşısına çıkıveriyor. Sona yaklaşırken ise, bir duvara yayılmış türlü kimlik üzerinden, “kendilerinizi kendilerinize” açıklamanın yolunu elinize tutuşturarak, geriye kalan yüzleşmeyi üzerinize boca ediyor. Asıl mesele de burada cereyan ediyor.  

Bir kimlik illüzyonu: In & Of Itself 

In & Of Itself, DelGaudio’nun kimliğin yanılmasını açığa çıkaran tek kişilik modern alegorisi. İlk etapta 10 haftalık planlanan angajmanının üzerine çıkarak, uzun bir Off Broadway koşusuna dönüşmüş. Frank Oz ile tanışması da bu gösterilerden birinin sonrasına denk geliyor.  

DelGaudio’nun kimlik ve illüzyonun yadsınamaz bir aradalığı üzerine epey kafa yorduğu aşikâr. Kimliğe içkin, unvan ve statüyle gelen etiket/etiketlenme üzerine kurulu egemen işleyişin eksenini kaydırmaya gayret ediyor. “Sihirbaz olduğum için yalancı, oyuncu, şovmen olmam gerektiğini varsayıyorlar. İfade etmeye ve yapmaya çalıştığım şey ise tam tersi.” diyerek bir bakıma mâkul ve makbulü belirleyen sistematiğe karşı çıkıyor. 

Şovlarındaki sırları sorulduğunda mütemadiyen açıklamaktan geri duran DelGaudio, “bir gemiyi bir şişeye nasıl koyduğunu” bilmek isteyen seyircisine, meselenin ipuçlarından veyahut cevaplardan ziyade sorulara odaklanmamız gerektiğini söyleyerek hakkındaki esrarengiz silsileye bir çengel daha atıyor.  

In & Of Itself’ten bahsederken büyülü tarih külliyatına referanslarını eksik etmeyen DelGaudio, bu zamana kadar sihirbazların farklı hikâyelerden bahsetmenin bir yolu olarak birtakım illüzyonlara başvurduğunu hatırlatırken, In & Of Itself’i bir keşif olarak nitelendiriyor. Öyle ki, olan bitenin ve varılan yerin; nihayetinde görünür dünyanın eşiğinin bir illüzyona hizmet ettiğini savunuyor.  

Muhakkak bir köşesinden eşlik edilebilecek bu deneyim, 22 Ocak’ta Hulu’da yayımlanacak.

Yazı: Melike Karabaş

Yükleniyor...