Dergicilikte bir devrin sonu: Interview Magazine kapanıyor

1969’da pop-art’ın babası Andy Warhol tarafından Andy Warhol’s InterVIEW ismiyle çıkartılmaya başlayan Interview dergisi, yarım yüzyıla yaklaşan yayın hayatını 2018 senesinin sonunda bitiriyor.


Özellikle iki ünlünün birbiriyle sohbet ettiği, standart soruların ve konuların dışına çıkan röportajlarıyla tanınan dergi 70’lerden bu yana New York’un ve pop dünyasının nabzını tutan kültürel yayınların başında geliyordu. Warhol’un 1987’de gerçekleşen ölümü sonrasında 1989’da milyarder sanat koleksiyoncusu Peter Brant tarafından satın alınan dergi Brant Publications’ın bir parçası haline geldi.

Interview Magazine
204485786_1280x720

Son zamanlarda yaşadığı finansal sıkıntılar ile gündeme gelen dergi önce New York Soho’daki ofislerinden kira ödemedikleri için çıkartıldı, daha sonrasında ise eski genel yayın yönetmeni Fabien Baron ve eşi stil editörü Ludivine Poiblanc tarafından 600 bin dolar tutarında alacakları olması nedeniyle dava edildi. Bu gelişmeler sonrasında ortaya çıkan derginin kapanacağına dair söylentiler, her ne kadar Brant Publication tarafından resmi bir açıklama gelmediyse de, dergiden editörleri tarafından bu hafta başında doğrulandı. Bant Mag. olarak daima ilham aldığımız yayınların arasında olan Interview’a kalbimiz kırılarak, hoşçakal diyoruz.