"Diana: A New Musical" ile evde Broadway deneyimi

Eleştirel başarısı ve kırdığı gişe rekorlarının yanında, Tony Ödülleri’nde aldığı rekor adaylık sayısıyla da (13 kategoride toplamda 16) adını Broadway tarihine altın harflerle yazdıran Hamilton; dijital platform Disney+’ın yüzünü geçtiğimiz haftalarda fazlasıyla güldürmüştü. 75 milyon dolarlık bir anlaşmayla Lin-Manuel Miranda imzalı müzikalin haklarını elde eden streaming servisi, Hamilton’ı yayımladıktan kısa süre sonra kullanıcı sayısında yüzde 74 oranında artış yaşadı. Gelen haberler, bu inanılmaz rakamların diğer platformların da dikkatini çektiği ve benzer bir yatırım için adım atıldığı yönünde.

Martta seyirci karşısına çıkması planlansa da pandemi nedeniyle askıya alınan bir oyunun haklarının, Netflix tarafından satın alındığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz yüzyılın en ilgi çekici figürlerinden Prenses Diana’yı yakın kadraja alan Diana: A New Musical, Longacre Tiyatrosu’nda seyircisiz çekilecek bir kayıt aracılığıyla beğeniye sunulacakmış. Müzikalin kadrosunda Jeanna de Waal (Diana), Roe Hartrampf (Prens Charles), Erin Davie (Camilla Parker Bowles) ve Judy Kaye (Kraliçe Elizabeth) gibi isimler var. Oyun Broadway sınavını 25 Mayıs 2021’den itibaren vermeye başlayacak ancak Netflix prömiyeri için o kadar beklemeye gerek yok.

“Dijital platformlardaki bu gösterimler, Broadway’deki satış rakamlarını baltalamıyor mu?” diye soruyorsanız, cevap hayır. TodayTix isimli bilet satış uygulaması tarafından yapılan yakın tarihli bir anket; Hamilton’ı Disney+’da izleyen seyircilerden üçte birinin, oyunu tiyatroda da deneyimlemek istediğini ortaya çıkardı. Broadway yapımlarının dijital platformların abone sayısını, oyun kayıtlarının da bilet satış oranlarını arttıracağını hesaba katarsak, burada bir kazan-kazan durumu söz konusu. Dolayısıyla büyük prodüksiyonlu daha birçok sahne yapımını, uzak olmayan bir gelecekte, evlerimizden izleme şansı bulacağız gibi…

Yazı: Merdan Çaba Geçer