Diane Meyer ve elle dikilmiş pikselleri

Geleneksel ve analog süreci, dijital görüntülemenin görsel diliyle birleştirmekle ilgileniyor Amerikalı sanatçı Diane Meyer. Deneysel dikiş yöntemleriyle pikselli bir görünüm elde ederek fotoğrafı, nakışın fiziksel ve dokunsal vurgusuyla birleştirmeye başlıyor. Tekstille ilgili bir geçmişi yok. New York Üniversitesi’nde fotoğrafçılık okuyor ve nakışı da annesinden öğreniyor. Daha gençken annesiyle geç saatlere kadar televizyon karşısında kanaviçe yaptıklarını ve bu işlemin yavaş, meditatif sürecinden keyif aldığından bahsediyor.

Time Spent That Might Otherwise Be Forgotten serisi, hayatının çeşitli zamanlarında çekilmiş ve mekâna göre düzenlenmiş enstantaneler ile kişisel fotoğraflardan oluşuyor. Bu seride kanaviçe işlemeleri doğrudan aile fotoğraflarına uygulanıyor. Fotoğrafın bazı alanları nakışla gizlenirken, görünüşte önemsiz ayrıntılar ortaya çıkıyor. 

Meyer, gerçek deneyim ve fotoğrafik temsil ayrımının yanı sıra fotoğrafın belleğin yerini alma yeteneğiyle de ilgileniyor. Çalışmalarının çoğu kişisel ve kolektif hafızaya temas ediyor. Bu serisi de fotoğrafların hafızayla güçlü bağından yola çıkarak unutma ve dijital dosya bozulması arasındaki ilişkiyi irdeliyor.

Yazı: İrem Gözü