Dimitris Papaioannou’dan, Pina Bausch’a bir aşk mektubu: Since She

Yunan deneysel tiyatro yönetmeni, koreograf ve görsel sanatçı Dimitris Papaioannou, 2004’de Atina Olimpiyatları’nın unutulmaz açılış seremonisini gerçekleştirdiğinden bu yana radarımızda olan sanatçılardan bir tanesi. 30 yıllık kariyeri içerisinde çizgi roman ve dergi yayıncılığından, makyaj ve kostüm tasarımına, set ve sahne dekorasyonundan dansçılığa kadar hatrı sayılır bir genişlikte meslek sığdıran Papaioannou’nun tiyatro yönetmeni ve koreograf olarak ürettiği olgunluk dönemi işleri ise çeşitli alanlara yayılan bu zengin geçmişinin tüm mirasını yansıtıyor.

DgR7NxeXkAAhyTy

Papaioannou’nun sahne üzerinde yarattığı hareket evreninde insan vücutları farklı materyallerle etkileşime geçerek hibrit varlıklara dönüşüyor; akıcı, geçişken, kimi zaman ise çarpışmaya dayalı hareketler, ışık ve kostümlerin yarattığı optik illüzyonlar neticesinde karşımıza kendimizi kaptırdığımız, büyüleyici, düşsel, garip bir sirk ortaya çıkıyor.

Minimal performanslardan dev prodüksiyonlara geniş bir ölçekte üretim yapan Papaioannou’nun Mayıs ayında prömiyeri gerçekleşen yeni işi Since She, sanatçının üretiminde özel bir yere sahip olan efsanevi dansçı ve koreograf Pina Bausch’a adanmış,17 kişilik ve 80 dakikalık bir performans parçası. Since She aynı zamanda Dimitris Papaioannou’nun kendi kumpanyası haricinde bir sahne için yarattığı ve aynı şekilde Pina Bausch’un kurduğu Pina Bausch Tanztheater Wuppertal’ın bir ziyaretçi koreograf ile gerçekleştirdiği ilk uzun-süreli prodüksiyon olma özelliğini taşıyor.