Angola’da yaratılan karşı konulmaz ritimlerin hikâyesi: “Kuduro’yu Seviyorum”

SALT’ın Perşembe Sineması “EVDE” programının bu haftaki filmi, Angola’dan dünyaya yayılan müzik ve dans fenomenini inceleyen Kuduro’yu Seviyorum (I Love Kuduro). 19 Kasım Perşembe saat 19.00 itibariyle çevrimiçi erişime açılacak film, 22 Kasım saat 23.59’a kadar bu bağlantı üzerinden izlenebilecek.

Kuduro, Luanda diskoları ve ravelerinde house ve techno’nun Angola’ya özgü ritimlerle kesişmesi sonucu ortaya çıkmış bir müzik ve dans fenomeni. 90’larda, 30 yıl boyunca süren iç savaşın son döneminde Angola sokaklarında doğan bu fenomen, merkezden hızla ülkenin tamamına, oradan Afrika’nın diğer bölgelerine ve nihayetinde dünyaya yayıldı. 

Portekizli yönetmen Mário Patrocínio’nun Kuduro’ya ilgisi de 90’ların ortasında, bu müziğin Lizbon kulüplerini benzersiz enerjisiyle ele geçirişine tanıklık etmesiyle gelişmiş. Kuduro’nun bulaşıcı ve karşı konulmaz ritimlerinin kalabalıkları saniyeler içinde etkisi altına alması karşısında büyülenmiş; bu sound’un özüne inmeyi ve onun gerçek yaratıcılarıyla tanışmayı aklına koymuş. 

Mário Patrocínio, dünyanın büyük kısmının Afrika’nın yalnızca savaşlar, yoksulluk, güzel manzaralar ve vahşi yaşamdan ibaret olmadığını anlamakta güçlük çektiği görüşünde. Afrika coğrafyasında geleneksel sanatlar başlığı altına girmeyen, doğrudan bugünden beslenen çok fazla üretim var ve Patrocínio bu eğilimleri göstermenin değerinin farkında: “Eğer Diplo bu kadar iyi tanınıyor ve artık bu müziğe dünyanın dört bir yanında kulak veriliyorsa, onun nasıl ortaya çıktığını göstermeye çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum.”

Savaşın sona ermesinin ardından Angola’ya giden yönetmen, 2014 yapımı belgeselinde Kuduro’nun tanınmış simalarına mikrofon uzatarak bu enerjinin ortaya çıkma nedenlerini ve gençler üzerindeki etkilerini inceliyor. Bütünüyle Angolalılara özgü olan bu gelenek, bir müzik stili olmanın ötesinde kültürel bir harekete nasıl dönüştü? Bu serüveni renkli görüntüler eşliğinde aktaran belgeseli merakla bekliyoruz. 

Kuduro’yu Seviyorum’u19 Kasım – 22 Kasım tarihlerinde bu bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz. SALT’ın Perşembe Sineması “EVDE” programı 29 Kasım’a kadar devam ediyor.


Yükleniyor...