80’ler Winnipeg’inden izole ve hiddetli yaşamlar: “Sersemler”

SALT’ın Perşembe Sineması “EVDE” programının son filmi, Kanada’nın izole kenti Winnipeg’e ithafen yönetmen Ryan McKenna tarafından çekilmiş Sersemler [Cranks]. 26 Kasım Perşembe saat 19.00 itibariyle çevrimiçi erişime açılacak film, 29 Kasım saat 23.59’a kadar bu bağlantı üzerinden izlenebilecek.

2019 yapımı Sersemler, Kanada’nın Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg’in kendine özgü izole atmosferi ve acayipliklerine dair siyah-beyaz bir kara komedi. Hayatı anlamlandırmaya çalışan farklı karakterlerin yolunu, zamanında Winnipeg’de kültürel bir fenomen hâline gelmiş Action Line isimli radyo programının sunucusuna yazdıkları tuhaf mektuplar aracılığıyla kesiştiriyor. 

1971-1998 yıllarında yayımlanan Action Line’ın sunuculuğunu; agresif röportajları, kavgacı tarzı ve hafiyelik yapan haber dosyalarıyla tanınan gazeteci Paul Warren yapıyordu. O günlerde pek çok gazete ve dergide yazan Warren, esas ününü Winnipeg dinleyicisini sabah kuşağında karşılayan bu radyo programı aracılığıyla kazandı. 

Yönetmen Ryan McKenna da doğup büyüdüğü Winnipeg’in portresini, Action Line programına türlü şikayetlerle bağlanan, Warren’a mektuplar yazan karakterler üzerinden çıkarmaya karar verdi. Radyo kayıtlarına ve mektuplara gömülerek bu dinleyicilerin yaşantılarını hayal etmeye başladı. Sersemler’i, Paul Warren’a yazılan mektupların arkasındaki motivasyonları araştırma maksadıyla kurguladı.

Filmde yer bulan karakterler arasında hamile olduğu sanrısına kapılmış yaşlı bir kadın, evindeki ışıkları saplantı hâline getirmiş genç bir kadın, sevgili bulabilmek için çocuğu yokmuş gibi davranan bekâr bir anne ya da öfkesinin günden güne tükettiği bir adam var. Winnipeg’deki ıssız ve hiddetli yaşantıları, siyah-beyaz bir estetik ve az diyaloglu bir anlatım eşliğinde ekrana yansıyor. 

McKenna’nın estetik yaklaşımını belirlemesinde çarpıcı sokak portreleriyle tanınan fotoğraf sanatçısı ve sinemacı John Paskievich’in etkili olduğunu belirttiği filmi Sersemler’i 26 Kasım – 29 Kasım tarihlerinde bu bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.