“Diyalog” değerlendirmesi (2021, Antalya Altın Portakal Film Festivali) #formdayız

Yönetmen: Ali Tansu Turhan
Yazar: Ali Tansu Turhan, Burcu Uğuz, Fahri Güllüoğlu
Oyuncular: Hare Sürel, Ushan Çakır, Funda Eryiğit
Formu dolduran: Merdan Çaba Geçer

Zaman dilimi ve mekân 

Günümüz İstanbul’u. Kâh film setlerindeyiz, kâh karakterlerle Moda sokaklarını arşınlıyoruz.

Ne hakkında?

Diyalog, bir yandan İkinci Gece isimli kısasıyla da festivalin 58. edisyonunda yer edinip ödül kazanan Ali Tansu Turhan’ın ilk uzun metrajı. İlk andan seyirciyi avucunun içine alıp beklentileri yükselten bir sahneyle başlıyor: Üretim sürecine ortak olduğumuz bir filmin seçmelerine katılan iki oyuncu; yüzünü görmediğimiz, sadece sesini duyduğumuz bir yönetmenin hayata ve varoluşumuza dair yönelttiği soruları kısmen senkronize şekilde yanıtlıyor. Rolü kapmalarından sonra karakterlerini ve birbirlerini tanımaya çalıştıkları kısım başlıyor. Yeri geliyor okuma provalarını yeri geliyor barda yönetmen dedikodusu yapışlarını izliyor ve filmin içindeki filme paralel şekilde, iki oyuncu arasındaki etkileşime tanık oluyoruz.

İlk intiba?

İsmine yaraşır şekilde diyalog ağırlıklı olan yapımın, biçim ve anlatım adına Türkiye sineması sınırlarında sık görmediğimiz tercihleri var. Bu tercihlerin varlığının fonksiyonel bir yapıda olması, yani sadece estetiği değil içeriği de besleyebilmesi adına ince elenip sık dokunmuş belli ki. 32 dakikalık süresiyle reji, sinematografi (Bertan Özer imzası taşıyor) ve oyunculuk adına bir meydan okuma olan plan sekans; iki karakteri ete kemiğe büründürüp aradaki dinamiği çok daha inandırıcı kılmaya yarıyor örneğin. Keza yukarıda bahsettiğim, bizler için de bir “tanışma” seansı olan audition sahnesinin, yalnızca iki dudak arasından çıkanlara odaklanmamızı sağlaması veya aktüel kamera kullanımının neredeyse belgesel sinemaya yaklaşan bir realite hissiyatı yaratması gibi meziyetleri var.   

Hakkında konuşturuyor mu?

Festival kataloğunda da bahsedildiği üzere hayatın mı sinemaya, sinemanın mı hayata etki ettiği sorusu üzerine kafa yordurtan; oyunbaz, denemekten çekinmeyen bir yapım Diyalog. Seçki içinde taze bir seyir deneyimi olması kadar filmin bel kemiği denilebilecek plan sekansı da gösterimden sonra fazlasıyla konuşuldu.

Diyalog ile ilgili kişisel konu başlıklarımdan biri ise bir tesadüf üzerine: Festivalde gördüğüm yapımlardan ikisinin de müziklerinde Michelle Gurevich’den çok sevdiğim “First Six Months of Love” yer almaktaydı.