DJ Seinfeld ve dönüşen elektronikleri, 2 Nisan’da İstanbul’da

Armand Darius Anders Jakobsson ya da açık referansından dolayı pek sevildik mahlasıyla DJ Seinfeld, Sónar Istanbul 2019’da gösterdiği nefis performansın ardından yeniden Zorlu PSM’de sahne alacak. İsveçli prodüktörün 2 Nisan’da gerçekleşecek konserinde gümbürtülü house beatleri, günlük güneşlik synthleri ve yürek ısıtan sampleları eşliğinde dans pistini doldurmak isteyenleri hemen buraya alalım.

2016’dan beri Barcelona’da yaşayan DJ Seinfeld, Birds of Sweden ve Rimbaudian lakaplarıyla da biliniyor. Bu adlar altında jungle, ambient ve techno türlerinde üreten Jakobsson, kariyerinin başlangıcından itibaren yeraltı lo-fi house sahnesinde de çalışmaları takdir görmüş biri. 

Apparat, Mount Kimbie, Peggy Gou ve Disclosure gibi grup ve müzisyenlerin de mikslerine yer veren, !K7 plak şirketinin uzun süredir arkasında durduğu DJ-Kicks serisine de katkıda bulunan müzisyen, Season 1, Sunrise ve Ruff Hysteria EP’lerini takip eden ilk albümünün başarısının ardından 2018’de, kendi plak şirketi Young Ethics etiketiyle Sakura adlı bir kısaçalar daha yayımladı. Bu EP’nin aynı adlı teklisiyle elektronik müzik efsanesi Aphex Twin’in de dikkatini çekti kendisi. Üstüne Aphex Twin bu parçaya Bilbao’daki bir setinde yer verince DJ Seinfeld ismi de epey ilgi kazandı. Mezcalita’dan sonra art arda paylaştığı Galazy, Lilium ve Parallax kısaçalarları ile motoru hiç soğutmadan üretmeye ve işlerini paylaşmaya devam etti. 

Annesi flütçü ve müzik öğretmeni, ablası bir opera sanatçısı ve çellist, babasıysa namlı bir tenor olan Jakobsson, çocukluğundan itibaren uzun süre piyano çalmış. Parçalarına iliştirdiği ağırbaşlı piyano melodilerinden de anlaşılabileceği üzere kompozisyon sürecinde bu gibi duyarlılıkları da olan biri. 

Turnesi kapsamında İstanbul’a arzı endam ettiği 2021 albümü Mirrors ise hem kendisi için hem de diskografisi nezdinde yepyeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Dünyanın önde gelen bağımsız plak şirketlerinden Ninja Tune etiketiyle yayımlanan Mirrors, Jakobsson için kişisel ve müzikal bağlamda kendini olabilecek en kapsamlı biçimde keşfetme ve yaratıcı olarak sınırlarını zorlama amacıyla çıktığı bir yolculuk gibi olmuş. 

Berlin ve Malmö arasında dönüşümlü olarak kaydettiği bu koleksiyon onu zorlasa da külliyatının arasından net bir biçimde sıyrılıyor şimdiden. Bugüne kadarki en narin ve ciddi işi olan Mirrors’ta, kendini bir prodüktör olarak baştan aşağı dönüştürmeye çalışmış Jakobsson. Berlin’den Barcelona’ya taşınmasına sebep olan, kalp kırıcı bir ayrılığı irdelediği 2017 tarihli Time Spent Away from U’ya kıyasla çok daha iyimser motivasyonlarla ele aldığı bu albümü, yaptığı en gurur verici iş olarak değerlendiriyor. 

Primavera Sound, Sónar Barcelona ve bu yaz sahne alacağı, bağımsız elektronik müziğin başta gelen organizasyonlarından Melt! Festival da dahil olmak üzere canlı performanslarıyla alkış toplayan DJ Seinfeld, müzikal evrimi mutlaka takip edilmesi gereken biri.