Documentary Now! 4. sezondan Werner Herzog ve Agnès Varda’lı tanıtım

Saturday Night Live mezunları Fred Armisen, Bill Hader, Rhys Thomas ve Seth Meyers’ın ortaklığıyla hayata geçen mockumentary serisi Documentary Now!; pek yaratıcı konseptiyle, sinema tarihine özel bir ilgi duyan seyirci için gizli bir hazine değeri görmeye devam ediyor. 2015’ten bu yana devam eden ekran macerası boyunca altı kez Emmy’ye aday gösterilen yapımın 4. sezonundan tazecik bir fragman yayımlandı:

Documentary Now!’ı özetle “sinema tarihinden unutulmaz belgesellerin, meşhur konuklarla çekilmiş parodileri” olarak tanımlamak mümkün. Şimdiye dek parodisi çekilmiş belgeseller arasında Grey Gardens, Nanook Revisited, Stop Making Sense, Jiro Dreams of Sushi gibi klasik yapımlar; konuk oyuncu olmuş isimler arasında Jack Black, Mia Farrow, Anne Hathaway, Michael C. Hall, Faye Dunaway, Michael Keaton ve Peter Fonda gibileri bulunuyor. Sunuculuk görevini üstlenen kişi ise Helen Mirren’dan başkası değil.

Yaratıcı ekip bu sezon da ağızları sulandıracak bir belgesel listesi ve oyuncu kadrosu hazırlamış bizlere. Agnès Varda filmografisinden Gleaners and I (2000) ile The Beaches of Agnès (2008), Werner Herzog klasiği Fitzcarraldo’nun (1982) kaotik yapım sürecine ortak ettiren Burden of Dreams (1982), George Foreman ve Muhammed Ali arasında 1974’te yapılan ağır sıklet şampiyonluk maçını anlatan When We Were Kings (1996), Vogue dergisinin perde arkasında yaşananları keşfe çıkaran The September Issue (2009) ve yakın dönemin Oscar ödüllü belgesellerinden My Octopus Teacher (2020) altı bölümlük sezonun odakları olarak sıralanıyor. Geçtiğimiz sezon Marina Abramovic’a hayat veren Cate Blanchett’ın tekrar döndüğü kadroya ise bu kez Alexander Skarsg​​ård, Succession yıldızları Nicholas Braun ile Harriet Walter, Game of Thrones’tan anımsanabilecek Jonathan Pryce, Fransız oyuncu Liliane Rovère gibileri katılmış.

4. Documentary Now! sezonu, 19 Ekim’de IFC ve AMC+’da yayımlanmaya başlayacak.