50 yıllık Don Cherry Trio kayıtları plak formatında

Hazırlayan: Eylül Ege - Fotoğraf: Ara Güler

Caz Plak gururla takdim eder: Organic Music Society, Eternal gibi albümleriyle caz tarihine şekil veren Don Cherry, perküsyon ustası Okay Temiz ve Güney Afrikalı basçı Johnny Dyani’yi buluşturan Don Cherry Trio’nun en önemli kayıtlarından biri, 50 yıl sonra gün yüzüne çıkarak plak formatında yayımlanıyor.

1971’de Paris’teki efsanevi ORTF stüdyolarının emsalsiz analog kayıt teknikleriyle elde edilen performansları bir araya getiren Don Cherry Trio – The ORTF Recordings Paris 1971, Cherry’nin Türk ritimlerine getirdiği yorumlarla zenginleşen bir koleksiyon. Fransa’daki BYG Records’ın arşivlerinde bulunan orijinal materyallerin Mert Üçer eliyle remastered edildiği plak, Okay Temiz’in 2022’ye tarihlenen Okay Temiz’s Oriental Wind at Montreux Jazz Festival 1982 albümünün devamı niteliğinde; Tokyo, Paris ve İstanbul’a ithaf edilmiş üç özel edisyon ile üç kıta ve 67 ülkeye dağıtılacak.

Kapak görsellerinin kreatif direktörlüğünü Haluk Damar üstlendi. Türkiye ve Japonya edisyonlarının kapağında Ara Güler’in 1969’da çektiği, Ara Güler Müzesi’nden Caz Plak tarafından lisanslanan ve daha önce yayımlanmamış bir fotoğraf yer alıyor. Türkçe ve İngilizce liner notlar içeren Türkiye edisyonu bin adet; Japonca ve İngilizce liner notlar içeren Japonya edisyonu 500 adet elle numaralandırılmış kopya ile sınırlı olacak. Avrupa edisyonunun kapağında ise Erinç Güzel tarafından çekilmiş 70 mm analog bir Château de Versailles fotoğrafı yer alıyor. Fransızca ve İngilizce liner notlar içeren bu edisyon da bin adet elle numaralandırılmış kopya ile sınırlı olacak. 

Ön sipariş için cazplak.bandcamp.com adresine ya da plak şirketinin resmî web sitesi cazplak.com’a uğrayabilirsiniz.