İstanbul ve Berlin’de güvenli kuir alanlar daralırken: “Planet Lubunya”

27 Kasım’da İstanbul ve Berlin ekseninde LGBTİ+ aktivistler ve drag performans sanatçılarını bir araya getirecek Planet Lubunya isimli çevrimiçi bir etkinlik düzenleniyor. 

COVID-19 pandemisi, İstanbul’da zaten sınırlı erişimde olan (güvenli) alanın daha da daralmasına yol açarak LGBTİ+ topluluğunu derinden etkilemekte. Berlin’deki LGBTİ+’lar da benzer şekilde, kuir alanların, barların ve gece kulüplerinin kapanmasının yarattığı etkilerle mücadele ediyor. Planet Lubunya etkinliği panel ve performanslarla hem çözüm arayan bir dayanışma hattı yaratıyor hem de aylardır hasret kalınan, özgürleştirici ve birleştirici bir parti ortamı sunuyor. Etkinlik, bağımsız politik sivil toplum kuruluşu Heinrich Böll Stiftung’un desteğiyle gerçekleşecek.

İrem Aydın ve Efe Durmaz’ın moderasyonunu üstleneceği çevrimiçi etkinliğe kayıt olmak için son gün 26 Kasım Perşembe. Detaylı bilgiler ve kayıt formu için buraya tıklayabilirsiniz. 

Peki Türkiye saatiyle 21.00’de başlayacak etkinlikte kimler var?

Planet Lubunya’nın panel konuşmacıları, Jilet Sebahat, Madir Öktiş, Aleyna Fox, Efecan, LEMAN ve Michael Daoud’dan (Bolbola Fucktional) bir araya geliyor. Performans yapacak isimler ise Akış Ka, Aria Na Selectra, Latengri, Tusidi, Syntia, Tendergender, Florence Konstantina Delight, LEMAN, Bolbola, Fucktional ve Cupcake. 

Planet Lubunya için ısınma turlarına, panel konuşmacılarından Madır Öktiş’in Rastgele köşemiz için hazırladığı “Her dudak cengaverinin izlemesi gereken 15 performans” listesi ile başlayabilirsiniz.