Don’t Look Up fragmanı, absürt mizahın dozunu yükseltiyor

Künyesinde yer alan isimlerle bu yılın en merakla beklenen işlerinden olan, ödül sezonunda ismini duyma ihtimalimizin yüksek olduğu yeni Adam McKay filmi Don’t Look Up için geri sayım sürüyor. “Gerçek olmayan olaylardan uyarlandı. En azından şimdilik gerçek olmayan…” sloganıyla yayımlanan yeni fragman; kariyerinde The Big Short, Vice, Anchorman: The Legend of Ron Burgundy ve Saturday Night Live gibi duraklar bulunan yönetmenin bir kere daha en iyi bildiği şeyi, mizahın gücünü arkasına aldığını açık ediyor.

Dünyayı yok edecek bir kuyruklu yıldızın yaklaşmakta olduğu konusunda insanlığı uyarmak için büyük bir medya turuna çıkmak zorunda kalan iki astronomun öyküsünü anlatacak film; olası felaketlerin sonuçlarını kabul etme konusunda kayıtsız dünya liderlerinin yanı sıra basın sektöründeki sorumsuzluklara dair bir hiciv niteliği taşıyor. McKay her ne kadar senaryoyu pandemiden önce yazdığını söylese de bu süreç aydınlanmasına ve projeyi hayata geçirme konusunda kararlı bir duruşa sebebiyet vermiş. 

“Her şeyin iletişim hatlarımızı nasıl kandırdığımız, bozduğumuz, kâr sağladığımız, pornografik hâle getirdiğimiz ve birbirimizle gerçekte nasıl konuştuğumuzla ilgili olduğunu fark ettiğim bir an vardı” diyor. Süreçteki kolektif deneyimlerimiz, senaryoyu beslemiş. Donald Trump’ın “virüsü etkisiz kılmaya yeterli dozda çamaşır suyu içilebileceği”ne dair beyanından sonra yapımcıları ile başrol oyuncularına mesaj atmış ve olay örgüsünü daha çılgın bir forma sokmaya karar vermiş.

Don’t Look Up
Don’t Look Up
Peki ne hakkında Don’t Look Up?

Astronomi lisansüstü öğrencisi Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) ve hocası Dr. Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) şaşırtıcı bir keşifle, Güneş sistemi içindeki bir yörüngede dönen bir kuyruklu yıldız tespit ediyorlar. Ancak kimi sorunlar var: Everest Dağı büyüklüğündeki kuyruklu yıldız, doğrudan Dünya’ya çarpacak şekilde ilerlemekte ve bu tehlikeyi kimse umursamamakta. Kate ve Randall, Dr. Oglethorpe’un yardımıyla bir medya turuna başlıyorlar. Umursamaz Başkan Orlean (Meryl Streep) ile onun özel kalem müdürü olan oğlu Jason’ın (Jonah Hill) ofisinde başlayan yolculukları, Brie (Cate Blanchett) ve Jack (Tyler Perry) tarafından sunulan sabah programıyla devam ediyor. Çarpmaya sadece 6 ay kalmışken haberlere çıkmaya çalışmak ve çok geç olmadan sosyal medya bağımlısı halkın dikkatini çekmek trajikomik bir göreve dönüşüyor. 

Bu isimlerin yanı sıra Timothée Chalamet, Rob Morgan, Mark Rylance, Ron Perlman, Ariana Grande, Scott Mescudi (Kid Cudi), Himesh Patel ve Matthew Perry gibilerini izleyeceğimiz film 24 Aralık’ta erişime açılacak.