Doraemon serisinin 42. filmi ufukta göründü 

1969’da Fujiko F. Fujio’nun yarattığı bir manga serisi olarak yayın hayatına başlayan, 1979’dan 2005’e aralıksız devam eden anime serisiyle bir efsaneye dönüşen Doraemon, birçok farklı mecrada yeni serüvenlere atılmayı sürdürüyor. 2008’den bu yana Japonya’nın resmî kültür elçisi olan (ve bu göreve atanan ilk anime karakteri olan) robot kedinin tam 42. uzun metraj filmi 2023’te vizyona girecek.


Yeni maceranın ismi Eiga Doraemon: Nobita to Sora no Utopia (Doraemon: Nobita’s Sky Utopia) olarak duyuruldu. Kısa bir tanıtımla ilk görüntüler de paylaşıldı, buradan izlenebilir. Film, bulutların arasında, herkesin mutlu bir şekilde yaşadığı ütopik bir ortamda geçecek. Doraemon ve en iyi arkadaşı Nobita, ilk kez bu filmde kullanacakları, zaman yolculuğu yapan bir zeplinle keşfe çıkıyor.

Yönetmen, hâlihazırda televizyon serisinin pek çok bölümünü çeken Takumi Dōyama. Senaryo da emin ellerde. Always: Sunset on Third Street ve Great Pretender gibi yapımlardan tanıyabileceğiniz Ryota Kosawa, ilk kez bir Doraemon macerası kaleme alıyor. Güncel dizi versiyonundaki seslendirme kadrosu ise tam takım olarak mikrofon başında.

Robot kedinin sinematik maceralarının gişe başarısı, hemen yıl yeni bir uzun metrajın vizyona girmesinin sebeplerinden biri şüphesiz. 2015’te Godzilla serisini geride bırakarak Japonya’da tüm zamanların en çok bilet satan film serisi olmuştu. Ayrıca İngilizce olmayan animasyon film serileri arasında dünya çapında en büyük gişe hasılatına ulaşan seri Doraemon.

Doraemon: Nobita’s Sky Utopia, Mart 2023’te Japonya sinemalarında vizyona girecek.