"Dört Kulak: Deprem" podcast’iyle afet bölgesine bağlanıyoruz

Yazı: Eylül Ege

Orkun Yeşim’in hazırlayıp sunduğu yeni Castle Media podcast’i Dört Kulak: Deprem, bir yıla yayılacak 24 bölümde deprem bölgesindeki insanların sesini kendilerinden duymayı ve ihtiyaçlarının nasıl karşılanabileceğini araştırmayı amaçlıyor. Birbirinden farklı kimliklere sahip, kapsayıcı bir konuk listesi etrafında şekillenecek 25-30 dakikalık bölümlerden oluşacak seride zaman zaman, ilgili uzmanların değerlendirmelerine de başvurulacak. Harekete geçmek isteyenlere yol göstermek için ise adres, kaynak önerileri paylaşılacak.

Niyetlerinden biri de deprem bölgesindeki kişilere podcast yapımını öğreterek, aracısız olarak kendi seslerini duyurmalarına teşvik sağlamak olan Dört Kulak: Deprem’in 9 Mart’ta yayımlanan ilk bölümünde odaktaki sorular: “Engelli bireyler depremi nasıl yaşıyor? Öncelikli ihtiyaçlar neler? Sivil toplum, deprem bölgesindeki engelliler konusunda neler yapabilir?” 6 Şubat depremlerini Adana’daki evinde eşi ve oğluyla birlikte deneyimleyen Celal Karadoğan ve özel eğitim öğretmeni Fırat Keser yanıtlıyor.

Celal Karadoğan’a göre bu afet, sivil toplum ve gönüllülerin, kamu kuruluşlarının desteği olmadan baş edemeyeceği bir büyüklükte. Elinde engelli vatandaşların kaydı bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nı, engelliler ve yakınları özelinde acilen harekete geçmeye çağıran Karadoğan, deprem bölgesinde kalan engellilerin tespit edilerek sağlık taramasından geçirilmesiyle başlaması gereken zorunlu ihtiyaçları sıralıyor.

Fırat Keser de ihtiyaçları örneklendirerek, özel gereksinimli çocuklara öncelikle kendilerini güvende hissedebilecekleri ortamlar oluşturulmasının, ardından “Özel eğitimde süreklilik esastır.” ilkesinin sağlıklı bir biçimde uygulanabileceği koşulların sağlanmasının ve ailelerinin de bu süreçte unutulmamasının gerekliliğini vurguluyor.

Castle Media’nın bir diğer yeni podcast’i Konuş Onunla’ya da kulak verebilirsiniz. HOOD Base ortak yapımı bu seride Aykut Sezgi Mengi, kafa yorduğu bazı konuları bizzat muhataplarına soruyor; ilk bölüm konuğu Hakan Bıçakcı, tema ise sansür.