Downton Abbey ve yolu malikaneden geçmiş ünlü yüzler

Gosford Park (2001), Vanity Fair (2004) ve The Young Victoria (2009) gibi kalburüstü dönem anlatılarının maharetli senaristi Julian Fellowes, 2010’da yayın hayatına başlayan Downton Abbey ile bir fenomeni hayatımıza sokmuş; özellikle Britanya’da dillerden düşmeyen dizi ödül rekortmenine dönüşmüştü. 1910’larda Aristokrat Crawley ailesinin ve malikanelerinde yaşayan görevlilerin hayatlarını ekranlara getiren seride yok olmaya yüz tutmuş bir sınıfın züppeliği ve entrikaları gözler önüne seriliyordu.


2015’te sonlanmasının ardından Downton Abbey (2019) isimli filmle takipçileriyle hasret gideren Crawley Ailesi ve çalışanları, devam halkası Downtown Abbey: A New Era ile sinemadaki yolculuğuna devam ediyor. Hugh Bonneville, Michelle Dockery, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Jim Carter gibilerle birlikte Imelda Staunton, Dominic West, Hugh Dancy de kadroyu şenlendirecek. 

Gelen yeni fragmanın bahanesiyle, yolu diziden geçmiş ünlü yüzleri anımsayalım dedik. Bazılarının dizide yer aldığını biz de unutmuştuk!

Charlie Cox

Nam-ı diğer Daredevil’ımız Charlie Cox, Downton’ı ziyaret eden ve Thomas ile yakınlaşan Crowborough Dükü’ne hayat vermişti. İlk sezonun ilk bölümünde gördüğümüz oyuncu, yolu malikaneden geçmiş meşhur yıldızlar furyasının başlangıcıydı.

Rose Leslie

Her ne kadar çoğumuz ona Game of Thrones’da Jon Snow’un kalbini çalan yabanıl Ygritte olarak aşina olsak da Leslie, Downton Abbey’nin asıl kadrosundaki isimlerden biriydi. İlk bölümlerde hizmetçilerden Rose olarak karşımıza çıkmış, son sezonda da kendini hatırlatmıştı.

Richard E. Grant

ABD’de yıldızı Can You Ever Forgive Me?’nin ardından parlayıp filmografisini Loki, Star Wars: The Rise of Skywalker gibi yapımlarla genişleten Grant, ülkesi İngiltere’de oldukça ünlü bir isim. Dizide de sanat koleksiyoncusu Simon Bricker suretinde izlemiştik.

Paul Giamatti

Seride görünmüş sayılı ABD’li oyunculardan biri olan Paul Giamatti, bu listedeki en meşhur isimlerden biri olarak, Cora’nın kardeşi Harold Levinson’ı canlandırmıştı. “Özgür ruhlu bir playboy” olarak tarif edilen karakterini yalnızca bir bölümde görmüştük.

Dan Stevens

Downton Abbey’i Downton Abbey yapanlardan ve serinin çıkardığı en ünlü yıldızlardan biri olan Dan Stevens, erken vedasından  önce, Lady Mary Crawley’in eşi ve Robert’ın varisi Matthew Crawley olarak arz-ı endam etmişti. Legion, Beauty and the Beast derken şu an kendisi Hollywood’un aranan isimlerinden.

Lily James

Baby Driver, Cinderella, Darkest Hour, Mamma Mia! Here We Go Again… Malikaneye adım atıp tanınmasının ardından birçok önemli projede yer alan James, bugün uluslararası çapta bir film yıldızı. Crawley ailesinin tatlı ve kibar kuzeni Rose Aldridge olarak, üç sezon boyunca seyretmiştik kendisini.

Iain Glen

Köklü bir kariyeri olsa da hemen herkesin Game of Thrones’daki Jorah Mormont rolüyle tanıdığı oyuncuyu, son olarak Titans‘ta Bruce Wayne rolünde görmüştük. Downton’da ise Lady Mary’ye talip olan, hatta neredeyse kendisini onunla evlenmeye zorlayan züppe Richard Carlisle’a hayat vermişti.

Yazı: Elif Çelik