“The Crown”un final sezonuna dair detaylar

Netflix’in Emmy ödüllü draması The Crown, beşinci sezonuyla veda edecek. Dizinin yaratıcısı Peter Morgan, bir açıklamasında seriyi altıncı sezonda bitirme planları olduğunu fakat beşinci sezonun hazırlık aşamalarındayken diziyi bitirmenin daha uygun olacağını fark ettiğini belirtti. Üçüncü sezonda II. Elizabeth rolünü üstlenen Olivia Colman, sene sonunda yayınlanacak dördüncü sezonda tahtta oturacak ve beşinci sezonda yerini BAFTA ödüllü Imelda Staunton’a devredecek. Fakat dördüncü ya da beşinci sezonun yayın tarihleri henüz belli değil.

II. Elizabeth’i 29 yaşından günümüze taşıması beklenilen dizinin planlanandan erken sonuçlanmasının sebeplerinden biri de Morgan’ın belli bir zaman dilimi hakkında yazma konusundaki şüpheleri oldu: “Günümüze çok yakın bir dönem olacağı için ister istemez yazdığım anda gazetecilik olacak. 15-20 yıllık bir süre geçtikten, yani bir jenerasyon ilerledikten sonra bu dönemi biraz daha özgürce dramaya dönüştürebilirsin.” Morgan ayrıca Harry ve Meghan çifti ile ilgili son gelişmelerin bu kararındaki etkisini de şu sözlerle belirtti: “20 yıl bekleyelim ve Meghan Markle hakkında ne söyleneceğini görelim. Şu anda ne söylenebilir bilmiyorum ve tahmin de edemem.” 

Morgan aynı zamanda Staunton’ın kadroya katılması hakkında yaptığı açıklamada: “Imelda Staunton’ın II. Elizabeth’i 21. yüzyıla taşıması konusunda çok heyecanlıyım. Imelda akıl almaz bir yeteneğe sahip ve Claire Foy ve Olivia Coleman’a harika bir varis olacak” dedi. Staunton’ın açıklamaları da fazlasıyla olumlu yönde oldu: “En başından beri The Crown’u çok severek izliyorum. Bir oyuncu olarak hem Claire Foy hem Olivia Coleman’ın Peter Morgan’ın senaryolarına getirdiği özgünlüğü izlemek çok keyifliydi. Bu yaratıcı ekibe katılma ve diziyi sonuca taşıma görevinden gurur duyuyorum.” 

Yazı: Cansu Çubukçu