Joseph Kosinski’nin kasvetli gerilimi “Spiderhead”de bizi neler bekliyor?

TRON: Legacy’nin yönetmeni Joseph Kosinski şu sıralar Spiderhead isimli bir Netflix filmi üzerinde çalışıyor. Bilim kurgu filminin oyuncu kadrosu da belli oldu. Chris Hemsworth, Miles Teller ve bugünlerde Lovecraft Country ile gündemde olan Jurnee Smollett başrollerde olacak. George Saunders’ın kısa öyküsünden uyarlanan senaryo Zombieland ve Deadpool yazarları Rhett Reese ve Paul Wernick’in ellerinden çıktı. 

Hikâye, mahkûmların kobay olarak kullanıldığı deneysel bir hapishane hakkında. Hükümlülerin cezalarını kısaltma umuduyla gönüllü olduğu tesiste, mahkûmların üzerinde onları geçmişleriyle boğuşmaya zorlayan ve duygularını değiştiren ilaçlar deneniyor. Odak noktasında da iki mahkûm var. 

George Saunders, Escape from Spiderhead adlı karanlık kısa öyküsü hakkında kinayeli açıklamalar yapıyor. “Hikâyede mahkûmlar ölümlerine kadar deneysel ilaç testlerinde kullanılıyor. Biraz can sıkıcı göründüğünün farkındayım. Ne de olsa şu an böyle şeyler yapmıyoruz. Peki hiç yapar mıydık? Asla. Biz mutlu, nazik insanlarız! İnsanlığın yakın tarihinde, bir grup insanın başka bir gruba ölene kadar insan dışı ve zalimce davrandığını hiç gördünüz mü!”

Gördüğünüz gibi bir hayli kasvetli bir film bizi bekliyor. Kosinski şimdilerde Tom Cruise ve Miles Teller’ın da kadroda olduğu Top Gun: Maverick’le meşgul. Spiderhead çekimlerinin bu film sonrasında başlaması muhtemel.

Yazı: Bensu Arslan