Dr. Lonnie Smith ve Iggy Pop’un stüdyo seansından bir kayıt daha

1960’larda George Benson dörtlüsünde yer alan, daha sonra bir solo sanatçı olarak köklü Blue Note kataloğuna iz bırakan işlere imza atan “Hammond B3 büyücüsü” Dr. Lonnie Smith’in 2021 albümü Breathe’in yakında satışa çıkacak plak baskısı, büyük bir sürprizle geliyor.

26 Mart’ta dijital ortamlarda yayımlanan Breathe, Smith’in 2017’de 75. yaşını kutlamak için New York’un ünlü caz mekânı Jazz Standard’da verdiği konserin kayıtlarından oluşuyor. Albümün açılış ve kapanışını yapan 2 parça, beklenmedik bir ortaklığı gözler önüne sermişti. Konserden bir süre sonra Iggy Pop’la stüdyoya giren Dr. Lonnie Smith ve ekibinin Donovan klasiği “Sunshine Superman” ve Timmy Thomas’tan “Why Can’t We Live Together”a yaptığı coverlar, Breathe’in en dikkat çekici kayıtları olmuştu şüphesiz.

Blue Note’un 3 Aralık’ta raflarda olacağını açıkladığı plak baskısı, Dr. Lonnie Smith ve Iggy Pop’un bir başka düetini de içerecek. Yine Blue Note etiketiyle 1969’da yayımlanan Dr. Lonnie Smith albümüne ismini veren “Move Your Hand” parçasını birlikte yeniden yorumlamışlar. Bu parça, Iggy Pop’un en sevdiği Dr. Lonnie Smith parçasıymış meğer. Blue Note Records’ın YouTube kanalında geçtiğimiz bahar aylarında yayımlanan söyleşide Iggy Pop, Smith’e bu şarkının ardındakileri sorduğunu anlatmıştı. Buradan izlenebilir.

Iggy Pop ve Dr. Lonnie Smith’in “Move Your Hand”i, plak baskısı duyurusuyla birlikte dinlemeye açıldı.