Yaklaşan Dry Cleaning albümünden bir güzellik daha

Dry Cleaning, 4AD etiketli ilk albümü New Long Leg ile 2021’in müzikal anlamda en büyük kazanımlarından biri olmuştu. Bu güzellikle Bant Mag.’ın 2021: En iyi 100 yabancı albüm listesinde 5. sırada kendine yer bulan İngiliz post punk grubu, ikinci albüm için arayı açmıyor neyse ki!

Yine 4AD tarafından yayımlanacak yeni Dry Cleaning albümünün ismi Stumpwork. 11 şarkılık koleksiyonun prodüksiyonu için ilk albümde de çalıştıkları ikiliyle güçlerini birleştirmiş Dry Cleaning: Killing Joke ve Royal Blood referanslı ses teknisyeni Joe Jones ile PJ Harvey’den Aldous Harding’e, Sparklehorse’dan Tracy Chapman’a onlarca isimle çalışmış İngiliz müziğinin yaşayan efsanelerinden John Parish.

Albümden ilk tekli “Press Me” geçtiğimiz ay yayımlanmıştı. Şimdi de yeni koleksiyonun açılış şarkısı “Anna Calls From The Arctic” dinlemeye açıldı. Dry Cleaning üyeleri, şarkı sözlerinin kuzey kutup bölgesinde yaşayan bir arkadaşlarıyla yaptıkları telefon görüşmelerinden yola çıkarak yazıldığını söylüyor. 

Şarkının ortaya çıkışı da bir klavye – bas – klarnet doğaçlaması sırasında olmuş. Daha sonra Parish ve Jones ile Galler’deki kayıt seanslarında son hâlini almış. Sonik anlamda ilham kaynağı da James Bond, Dances with Wolves ve Out of Africa gibi filmler için yaptığı işlerle tanınan ünlü besteci John Barry’nin çalışmaları olmuş.  

Yeni şarkı için Dry Cleaning tarafından hazırlanmış ilginç bir video da yayında. Davulcu Nick Buxton’ın buz pateni yeteneklerini sergilediği klip buradan izlenebilir.

Yeni albüm Stumpwork için takvimlerde 21 Ekim’i kalplerle donatabilirsiniz. Kapak görseli ve şarkı listesi de aşağıda.

dry cleaning stumpwork

1. Anna Calls From The Arctic
2. Kwenchy Kups
3. Gary Ashby
4. Driver’s Story
5. Hot Penny Day
6. Stumpwork
7. No Decent Shoes For Rain
8. Don’t Press Me
9. Conservative Hell
10. Liberty Log
11. Icebergs