Dry Cleaning arayı açmadı

Dry Cleaning, 4AD etiketli ilk albümü New Long Leg ile 2021’in müzikal anlamda en büyük kazanımlarından biri olmuştu. Bu güzellikle Bant Mag.’ın 2021: En iyi 100 yabancı albüm listesinde 5. sırada kendine yer bulan İngiliz post punk grubu, ikinci albüm için arayı açmıyor neyse ki!

Yine 4AD tarafından yayımlanacak yeni Dry Cleaning albümünün ismi Stumpwork. Takvimlerde 21 Ekim’i kalplerle donatabilirsiniz. 11 şarkılık koleksiyonun prodüksiyonu için ilk albümde de çalıştıkları ikiliyle güçlerini birleştirmiş Dry Cleaning: Killing Joke ve Royal Blood referanslı ses teknisyeni Joe Jones ile PJ Harvey’den Aldous Harding’e, Sparklehorse’dan Tracy Chapman’a onlarca isimle çalışmış İngiliz müziğinin yaşayan efsanelerinden John Parish.

Yaklaşan albümden dinlemeye açılan ilk tekli iki dakikadan bile kısa. “Don’t Press Me” adını taşıyan şarkının; kısa süren ve suçlu hissettirmeyen hazlardan, oyun oynamanın keyfinden ilhamla yazıldığını anlatıyor solist Florence Shaw. Nakaratta geçen “Her zaman benimle kavga ediyorsun / Beni hep strese sokuyorsun” cümlelerini de kendi beynine ithafen kaleme almış. Tabii yine herhangi bir duygu çağrışımı yapmayan, kendine özgü donuk üslubuyla söylüyor.

Şarkı için Peter Millard tarafından hazırlanan animasyon klip de hemen burada.

Yeni Dry Cleaning albümünün kapak ve tekli görselleri, James Theseus Buck ve Luke Brooks’tan oluşan multidisipliner sanat kolektifi Rottingdean Bazaar ve fotoğrafçı Annie Collinge ortaklığıyla hazırlanmış. Albümün ilk bakışta iç gıdıklayan kapağı ve şarkı listesi aşağıda.

stumpwork dry cleaning

01- Anna Calls From The Arctic
02- Kwenchy Kups
03- Gary Ashby
04- Driver’s Story
05- Hot Penny Day
06- Stumpwork
07- No Decent Shoes For Rain
08- Don’t Press Me
09- Conservative Hell
10- Liberty Log
11- Icebergs