Dublin’den İstanbul'a: The Irish Spirit

The Irish Spirit Dublin’i İstanbul sokaklarına getiriyor. Dört farklı grafiti sanatçısının The Irish Spirit için hazırladığı tasarımlar İstanbul’un duvarlarına taşınacak. Sokak sanatçıları Wfist, Kienart, Highero ve Turbo’nun elinden çıkacak tasarımlardan ilki ise dün itibariyle ,Turbo’nun spreyleriyle Kadıköy’deki Aksi Pub’ın duvarında hayat buldu.

Bant Mag olarak The Irish Spirit’in sokak sanatçılarıyla beraber dönüştüreceği duvarları yakından takibe almaya karar verdik. Önümüzdeki haftalarda İstanbul’dan Dublin sokaklarına açılan ve İrlanda ruhunu buraya çağıran bir portal görevi görecek bu duvarların dönüşümünü izlemek için sizin de bizi takip etmeniz yeterli.

The Irish Spirit

The Irish Spirit , yani İrlanda ruhu. Bir nevi içimizdeki, yanı başımızdaki İrlandalı. The Irish Spirit denince aklımıza herkesin birbiriyle çok rahat konuşabildiği, bir çok şeyin paylaşıldığı, binlerce pub’ın olduğu, viskiyi ve birayı çok seven, sosyal cesareti yüksek, yaratıcı ve eğlenceli bir yaşam tarzından bahsediyoruz.

İrlanda’ın muhteşem başkenti Dublin, The Irish Spirit’in tüm unsurlarını bünyesinde barındıran bir şehir: yaratıcı, cesur, özgür ve eğlenceli. U2, Lady Gaga, Bruno Mars gibi bir çok starın şarkılarını kaydettiği Windmill Lane Studios’un bulunduğu, şehrin her köşesini dolduran yüzlerce pub’da insanların İrlanda viskisini veya lezzetli biralarını içerken keyifle sohbet ettiği, Oscar Wilde gibi birçok sanatçıya ilham kaynağı olan, keyif dozu epey yüksek bir şehir. Bir diğer deyişle, insanın içindeki tutkuyu beslemesine ve yaratıcılığını dışa vurmasına imkan tanıyan, hatta buna zorlayan bir yer Dublin.

Yaratıcılıktan bahsetmişken, Dublin’i Dublin yapan, belki de The Irish Spirit’i en fazlasıyla yansıtan grafitilerden bahsetmeden geçemeyiz. Sanırız dünyada sokak sanatçılarını Dublin kadar destekleyen şehir pek yok. Bunun bir kanıtı Dublin’in dünyanın en fazla legal grafiti duvarı olan şehirlerden biri olması. Her sene Tivoli Park Garden’da yapılan grafiti festivaline dünyanın dört bir yanından yüzlerce sanatçı geliyor ve parkı her sene bambaşka bir görselliğe boyuyorlar.

Yukarıda bahsettiğimiz efsanevi Windmill Lane Studios duvarı da dünyanın en popüler graffiti alanlarından bir tanesi. Dublin’in bir diğer simgesi Temple Bar ise The Irish Spirit’i tam olarak deneyimleyebileceğiniz, İrlanda viskinizi yudumlarken duvarlardaki yüzlerce grafitiye göz atabileceğiniz, aynı zamanda pub’da hiç yalnızlık çekmeden, kolayca herkesle muhabbet edip, geleneksel İrlanda müziklerini yiyebileceğiniz şahane bir mekan. Yolunuz Dublin’e düşerse, uğramadan geçmeyin deriz.

Peki Dublin aşkımız neden birden kabardı? Şu nedenle: The Irish Spirit sayesinde İrlanda ruhunu İstanbul’da daha fazla yaşamaya başlayacağız. Zira tutkularını profesyonelliğe çevirmiş grafiti sanatçıları, The Irish Spirit’ten ilham alarak tasarladıkları grafitileri İstanbul’un duvarlarına taşıyacaklar. Sokak sanatçıları Wfist, Kienart, Highero ve Turbo’nun elinden çıkacak tasarımlardan ilki ise dün itibariyle ,Turbo’nun spreyleriyle Kadıköy’deki Aksi Pub’ın duvarında hayat bulmaya başladı bile… The Irish Spirit’in İstanbul duvarlarında yaratacağı dönüşümlere tanık olmak için takipte kalın!