“Dune” evreninde 3 dakika daha

Arthur C. Clarke’ın deyimiyle “Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu roman” olan Frank Herbert imzalı Dune, David Lynch’in 1984 tarihli uyarlamasının ardından, bu kez Denis Villeneuve’ün (Arrival, Blade Runner 2049, Sicario) maharetli elleriyle hayata geçiyor. Yayımlanan 3 dakikayı geçkin, epik mi epik yeni fragman; dudak uçuklatan oyuncu kadrosu ve iddialı yaratıcı ekibiyle “imkânsız” denilen bu prodüksiyonun hakkının verildiğinin sinyalcisi niteliğinde. İzlemek için tek tık yeterli.Sinema dünyasının uzun süredir yolunu gözlediği yapım, Atreides Hanedanlığı’nın genç üyesi Prens Atreides (Timothée Chalamet) karakterini odak noktasına alıyor. Bu evrendeki tüm güç dinamikleri tek bir gizemli maddeye, Melange’a bağlı. Kişiye uzun bir ömür sağlıyor, zihinsel algıyı artırıyor, zihnin uyuyan kısmını uyandırabiliyor. Büyük aileler arasında süregelen mücadele, maddenin çıkarılması işini kimin üstleneceği meselesi etrafında dönüyor doğal olarak. İşte Dune öyküsünü, bu güç savaşları ekseninde inşa ediyor.

Timothée Chalamet’in başrolde yer aldığı kadro son yılların en iddialılarından; Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Zendaya, Javier Bardem, Jason Momoa, Dave Bautista, Stellan Skarsgård ve Charlotte Rampling. Kaynak romanın ilk yarısından adapte edildiği söylenen yapımın devam filmi için de kimi planlar yapıldığını belirtelim.

15 Ekim 2021’de Türkiye’de vizyona girecek Dune, prömiyerini ise 1-17 Eylül’de düzenlenecek 78. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirecek.