Yeni bir “Knives Out” filmi, yine rüya gibi bir oyuncu kadrosu

Bazen “bitti” dediğinde, aslında her şey yeni başlıyordur. Yönetmen Rian Johnson, ilk uzun metrajı Brick’in Sundance başarısının ardından sinema dünyasının radarına takılmış, The Brothers Bloom ve Looper’la da büyük stüdyoların çatısı altına girmişti. Efsane Breaking Bad bölümü “Ozymandias” o kadar konuşuldu ki, belki de Lucasfilm’den ona Star Wars: The Last Jedi’ı yönetmesi için gelen teklifin önünü açtı. Ne var ki bu serüven, evren içinde yaptığı radikal değişikliklerle serinin fanatiklerinin gazabına uğraması ve -oyuncu kadrosundan Kelly Marie Tran ile birlikte- sosyal medyada anlamsız bir karalama kampanyasına maruz kalmasıyla tatsız sonuçlandı.

Sinema tarihi, çektiği gişe filmleri bekleneni vermeyince tarihin tozlu sayfalarına karışan nice yetenekli yönetmeni barındırmakta. Kimileri Last Jedi’ın kariyerini zedeleyeceğini düşünüyordu fakat sıradaki girişimi, Johnson’ı bir Hollywood başarı öyküsüne dönüştürdü.

Finansal ve eleştirel başarılar, Netflix’le rekor anlaşma

Klasik “Kim öldürdü?” sorusu ekseninde adeta alternatif bir Agatha Christie anlatısı inşa eden, çaktırmadan verdiği politik mesajları ve zengin karakter galerisiyle çok sevilen Knives Out; Benoit Blanc isimli bir dedektifin, 85. doğum günü partisinden hemen sonra öldürülen polisiye yazarı Harlan Thrombey cinayetini soruşturmasını konu ediniyordu. Dedektif, Harlan’ın ilişkileri kopuk ailesinden sadık personeline herkesi soruşturuyor; zamansız ölümünün ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için anlamsız kandırmacalar ve yalanlardan oluşan bir yılan hikâyesi içinde kendini buluyordu. Film 40 milyon dolarlık bir bütçesine rağmen 300 milyon dolardan fazla hasılat elde etti ve ABD’de aldığı olumlu eleştirileri, En İyi Orijinal Senaryo dalındaki Oscar adaylığıyla taçlandırdı.

Hem sürpriz olarak nitelendirilebilecek bu başarılar hem de farklı anlatılara zemin hazırlayan konsepti nedeniyle, Knives Out için iki devam filminin duyurulması kimse için şaşırtıcı olmadı elbet. Dijital platformlar arasındaki telif savaşlarının ardından Netflix, 450 milyon dolar gibi rekor bir meblağ ile, çok geçmeden serinin haklarını elde etti. Daniel Craig de Hercule Poirot ve Sherlock Holmes’dan izler taşıyan karakteri Dedektif Benoit Blanc’e tekrar hayat vermek için imzaları attı.

Künyeye eklenen son isim: Kate Hudson

Agatha Christie romanlarının sinema adaptasyonlarında, rüya gibi oyuncu kadroları karşımıza çıkar genelde. Knives Out da öncülünün bu geleneğini bozmamış; ilk filmin Daniel Craig, Ana de Armas, Chris Evans, Jamie Lee Curtis, Toni Colette, Michael Shannon, LaKeith Stanfield ve Christopher Plummer gibilerini barındıran künyesi oldukça konuşulmuştu. Öğrendiğimiz son gelişmeler, Johnson’ın öncekini aratmayacak bir ekip oluşturacağının sinyallerini vermekte.

Müzisyen kimliği kadar oyunculuk kariyeriyle de kalbimizde taht kuran Janelle Monáe, WandaVision’daki performansıyla çok konuşulan Kathryn Hahn, yeni Wes Anderson filminde de karşımıza çıkacak Edward Norton, One Night in Miami… ile çiçeği burnunda Oscar adayı Leslie Odom Jr. ve Guardians of the Galaxy’nin Drax’ı olarak anımsanabilecek Dave Bautista şimdiye kadar duyurulmuş isimlerdi. Otizmi ele alış biçimiyle haklı tartışmaların merkezinde yer almış Music ile geçtiğimiz Altın Küre’de aday gösterilen Kate Hudson, kadroya son eklenen oyuncu olarak duyuruldu.

Öyküsüne dair detayların sır gibi saklandığı Knives Out 2, kadro haberleriyle bir süre daha gündemimizde yer alacak gibi. Çekimlerin yaz aylarında, Yunanistan’da başlayacağını ekleyelim.

Yazı: Merdan Çaba Geçer