Léa Seydoux da Dune: Part Two kadrosunda

Denis Villeneuve yönetmenliğinde, Frank Herbert’ın meşhur serisinden uyarlanan ve geçtiğimiz senenin en büyük sinema olaylarından biri olup 10 dalda Oscar’a aday gösterilen Dune’un devam filmi Dune: Part Two için hazırlıklar tam gaz sürüyor. 20 Ekim 2023’te vizyona girmesi planlanlanan yapıma Florence Pugh (Prenses Irulan Corrino), Austin Butler (Baron Harkonnen’in yeğeni Feyd-Rautha) ve Christopher Walken’ın (Corrino Hanedanlığı’ndan Padişah İmparator Shaddam IV) katıldığı duyurulmuştu kısa süre önce.


Hem ülkesi Fransa hem Hollywood’da başarılı bir oyunculuk kariyeri sürdüren, son olarak David Cronenberg filmi Crimes of the Future ile gündemimizde yer edinen Léa Seydoux, her bir köşesi yıldız isimleri barındıran Dune kadrosuna eklenen son oyuncu oldu. Hayat vereceği Lady Margot karakteri, kadim kadın topluluğu Bene Gesseritlerin rahibelerinden olarak, Atreides Hanesi’nin müttefikleri arasında. Kaynak materyal gereği ilk filmde de rol alması mümkündü fakat karakterin anlatıya, devam halkasında dâhil olmasına karar verilmiş.

Dizi uzantısı Dune: The Sisterhood’un da eli kulağında

Öte yandan Dune evreninde geçen bir dizi için de çalışmaların devam ettiğini anımsatmakta fayda var. HBO Max için geliştirilen Dune: The Sisterhood’da, isminden de anlaşıldığı gibi Bene Gesseritlerin hikâyesine odaklanılacak. Kendi zihin ve vücutları üzerinde mutlak hâkimiyet için eğitilen üyelerden oluşan ve bu kabiliyetlerini insanlığı kendi iradelerine ve gizemli planlarına göre yönlendirmek için kullanan topluluğun üyelerine, ilk Dune filminde Rebecca Ferguson (Lady Jessica) ve Charlotte Rampling (Reverend Mother Mohiam) hayat vermişti. Lady Margot gibi onların da dizide de yer almaları pek mümkün değil gibi gözüküyor zira anlatının, filmde geçen dönemden 1000 sene öncesini mesken tutması bekleniyor.

Dune: Part Two’nun prodüksiyon süreciyle meşgul olan Denis Villeneuve, bu nedenle dümene geçemeyecek olmalı ki Dune: The Sisterhood için yönetmen koltuğuna Johan Renck (Chernobyl, Breaking Bad) oturacak. Showrunner olarak da Diane Ademu-John (The Haunting of Bly Manor, The Originals) görevlendirilmiş. Dizinin prömiyer tarihi ise henüz bilinmiyor.