“Dune”, “The Batman”, “The Matrix 4” ve nice filmin vizyon tarihinde güncellemeler

Küresel salgının etkileri, birçok sanat disiplininde olduğu gibi sinema dünyasında da kendini göstermeye devam ediyor. İlk fragmanıyla büyük heyecan yaratan Denis Villeneuve’ün Dune uyarlamasının 18 Aralık’ta vizyona girmesi planlanıyordu. COVID-19 pandemisi sebebiyle filmin vizyon tarihi neredeyse 1 yıl ileri çekildi. Dune için 1 Ekim 2021’i bekleyeceğiz.

Dune’un yeni vizyon tarihinin açıklanmasıyla, yolu gözlenen büyük prodüksiyonlu süper kahraman filmlerinin de takvimlerinde güncellemeye gidildi. Daha önce 1 Ekim 2021’de yayımlanacağı açıklanan The Batman filmi 4 Mart 2022’ye, Andy Muschietti’nin yönettiği The Flash filmi de 4 Kasım 2022’ye ertelendi. Bu tarihte vizyon görecek Shazam 2 de 2023 yazında izleyiciyle buluşacak. Black Adam ve Minecraft filmleri de ertelendi fakat herhangi bir vizyon tarihi henüz açıklanmadı.

Zincirleme ertelemeler arasında vizyon tarihi öne çekilen bir film de var: The Matrix 4. Son olarak 1 Nisan 2022’de sinemalarda olacağı açıklanan filmin yeni vizyon tarihi 22 Aralık 2021 oldu. 2020’nin son periyoduna damgasını vurması beklenen Dune’un rötar yapmasının ardından bu senenin gişe filmleri arasında yalnızca Wonder Woman 1984’ün kaldığını söyleyebiliriz. Gal Gadot’lu DC filmi, eğer bir değişiklik olmazsa, 25 Aralık 2020’de vizyonda.

Filmlerin prodüksiyon süreçlerinin uzamasının yanı sıra insanların sinema salonlarına gitmek konusundaki endişeleri de yapımcıların bu tür güncellemeler yapmasında etkili rol oynuyor. Bahsi geçen yapımların vizyon tarihlerinde daha başka değişiklikler olabileceği yönünde tahminde bulunmak mümkün.