Dünya dönüyor: “Buffy the Vampire Slayer” kan bağışı kampanyası, Kopenhag’da kayak pisti olarak kullanıma açılan çöp dağı ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

man red panini

Manchester United’a dev çalım

2014 Dünya Kupası döneminde PANINI çıkartmalarını toplamaya bütçe ayıramayan Alex ve Sian Pratchett çifti, kendi tasarımlarını (!) hazırlayıp paylaştığı Panini Cheapskates hesabıyla sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Kendi PANINI albümlerindeki eksikleri kendi çizimleriyle doldurmak isteyen ikilinin bu çabası epey ilgi görmüş ve tahmin etmedikleri bir şekilde yüksek satış rakamlarına ulaşmıştı.

man red 1

ETSY üzerinden satışı yapılan sticker serisine farklı paketlerle devam eden ikilinin başı İngiltere’nin köklü kulübü Manchester United’la derde girdi. Kulübün geçmişinde özel yere sahip Ryan Giggs, Rio Ferdinand, David Beckham, Paul Scholes gibi futbolcuların yer aldığı özel bir Man Utd. seti hazırlayan Panini Cheapskates, kulüpten kendilerine gelen resmi uyarı sonrasında bu paketin satışını –bir süreliğine de olsa- sonlandırmak zorunda kaldı. Manchester United yetkililerinin konuyla ilgili yaptığı açıklamada da kulübe dair imaj ve görsellerin yalnızca resmi iş birliklerinde kullanılabileceğinin altı çizildi. Premier Lig’in kırmızı şeytanlarının hassasiyetinden dolayı ilk başta satıştan kaldırılan paketi ETSY kataloğuna yeniden ekleyebilmek için kolları sıvayan ikili de çareyi takımın ve oyuncuların ismini değiştirmekte bulmuş. Carlos Tevez’in Carl O’stevez, Paul Scholes’un Poor Schools ve Ryan Giggs’in Bryan Groggs olarak isimlendirildiği Man Red sticker setine buradan ulaşılabiliyor.

BUFFY SLAY DAY

Buffy the Vampire Slayer, kan vermenizi istiyor

Kan bağışını yaygınlaştırmak için başlatılan ilginç bir kampanya, son dönemde yeniden çekimiyle de gündemde olan Buffy the Vampire Slayer’ı bir kez daha karşımıza çıkardı. Televizyonun yakın geçmişinin ikonik karakterlerinden biri olan vampir avcısı Buffy, bu sefer American Red Cross’un kan bağışı çağrısının yüzü oldu. Buffy Slay Day olarak ‘kutlanacak’ 10 Mart’ta California’daki Torrance’ta bir merkez kuracak olan American Red Cross, kan bağışında bulunanlara Buffy’yle ilgili kimi sürpriz hediyeler de verecek. Bu hediyeler arasında artık piyasada bulması çok zor olan BOOM! Studios yayını Buffy the Vampire Slayer #1 çizgi romanının özel bir versiyonu da bulunuyor. Torrance’taki kan bağışı merkezinin, dizide Sunnydale High ismiyle gördüğümüz liseye birkaç dakika uzaklıkta olması da işin bir başka ilginç boyutu.

çöp kayak merkezi

Kopenhag’da bir dönüştürme merkezi çöp dağını kayak pisti olarak kullanıma açtı

Kopenhag’ın merkezine 10 dakika uzaklıkta bulunan Copenhill çöp-dönüştürme merkezi, çöplerin depolandığı binanın 85 metrelik eğimli çatısını “neveplast” isimli bir malzeme ile döşedi ve şehir merkezinde kayak yapmak isteyenlerin kullanımına açtı.

Danimarkalı mimar Bjarke Ingels tarafından tasarlanan Copenhill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbon-nötral başkenti olma hedefinde önemli bir rol oynuyor. Bölgede oturan 600.000 kişinin evinden ve 68.000 iş merkezinden toplanan çöpleri elektrik ve ısı enerjisine dönüştürerek gene bölgede yaşayan vatandaşlara dağıtan merkez 2017 yılında açılmıştı. Bölgenin yerlilerinin mahallelerinde görmekten memnun olacağı bir çöp-dönüştürme merkezi kurmayı hayal ederek yola çıktıklarını söyleyen Copenhill müdürü Christian Ingels, kayak pistinin eklenmesiyle insanların önce şaşırdığını, ancak sonra pistin epey popülerleştiğini ifade ediyor. Bölgede yaşayan kayakçı Pelle Hansen’in sözleri de Ingels’i doğruluyor: “Şehir merkezinde hayatta yapmayı en sevdiğiniz şeyi yapabilmek harika bir his. Bir kayak merkezine yapacağınız 6, 7, 8 veya 10 saatlik bir seyahat yerine, 10 dakikada burada olabilirsiniz.”

kızıl ötesi görüşlü fareler


Nano-teknoloji ile kızılötesi görüş

Çoğu ileri teknoloji araştırmasında olduğu gibi etik açmazlarla dolu, hayvan deneylerine dayanan ve etkileri muhtemelen ilk olarak savaş ve güvenlik teknolojileri kullanımlarında görülecek yeni bir bilim projesi var gündemde. University of Science and Technology of China ve University of Massachusetts Medical School çıkışlı bir bilim insanı ekibi enjekte edilebilen nanoteknoloji ile kızılötesi ışınları görme yeteneği kazandırılmasını fareler üzerinde test etti. Cell Journal’da 28 Şubat 2019’da yayınlanan bir makaleye göre, gözlerine enjekte edilen nanopartiküller neticesinde fareler kızıl ötesi ışınları ayırt edebilmiş ve bu ölçüm çeşitli labirent testleri ve göz bebeklerinin kızılötesi ışığa tepki vermesiyle ölçülmüş.

İnsan ve diğer pek çok memeli normalde “görünür ışık” olarak adlandırılan dalga boyu aralığını algılayabiliyor. Elektromanyetik spektrumun oldukça ufak bir bölümünü kapsayan “görünür ışık”, dalga boyu daha uzun olan kızılötesi radyasyonu içermiyor. Oysa ki insanlar ve hayvanlar ısı yayarak kızıl ötesi ışık saçıyorlar ve kimi objeler ise kızılötesi ışığı yansıtabiliyor. Tian Xue ve Jin Bao’nun ekibinin yaptığı araştırma göze kızıl ötesi ışınları yakalayarak gözdeki fotoreseptör hücrelerin algılayabileceği sinyallere çeviren nanopartiküller enjekte ederek kızılötesi görüşü teknolojik bir şekilde yaratıyor. Bu “süper görüş” teknolojisinin ne şekillerde kullanılacağı tartışmaları ise sürmekte.

kenya-collins kweyu

Kenya’da devlet başkanını taklit eden dolandırıcılar

Kenya’da, kendilerini Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta olarak tanıtarak bir iş insanını dolandıran yedi kişi mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme belgelerine göre şüpheliler lastik firması Sameer Africa’nın sahibi ve muhasebecisini arazilerini satmaya zorladı ve milyonlarca Kenya şilinini cebe indirdi. Dolandırıcılardan biri kendisini Uhuru Kenyatta olarak tanıtarak şirketi telefonla aradı, diğerleri ise parayı almak için son model araçlar, takım elbiseler ve polis eskortu eşliğinde şirkete giriş yaptı. İş insanını ikna etmek için kendisine ihalelerle besleyeceklerini söylediler ve anlaşılan o ki telefon açanın Kenyatta olmayabileceği akıllara bile gelmedi. Başkanın ses tonunu ve mimiklerini birebir taklit eden şüphelinin rolüne çok iyi çalıştığı söylenmekte. İşin en ileri gittiği noktaysa galiba tahsilata giderken Nairobi’deki Kilimani polis karakolundan bir grup polis memurunu da onlara eşlik etmeleri için ayartmaları. Mahkemede suçlamaları reddeden şüpheliler, 12 Mart’ta yeniden görülecek dava öncesinde kefaletle serbest bırakıldı.