Dünya dönüyor: Çernobil’de faciadan bu yana üretilen ilk ürün olan Atomik Votka, Colorado – Utah arasındaki tek kişilik Delta uçuşu ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Çernobil’de faciası bölgesinde yetiştirilen su ve tahıllardan votka üretildi

Çernobil çevresinde, felaketten etkilenen bölgede araştırmalarına devam eden bir grup uluslararası bilim insanı terk edilmiş nükleer santralin etrafında bulunan su ve yetişen tahıllardan ürettikleri votkayı tanıttı. “Atomik” ismi verilen votka, 1986’da gerçekleşen Çernobil faciasından bu yana bölgede üretilen ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Bölgede bulunan bir çiftlikte yetiştirilen tahıllardan üretilen votka üzerinde yapılan ilk analizde bulunan radyoaktif elementler, damıtma süreciyle arıtıldı. Neticede Atomik Vodka şu anda diğer tüm alkollü içeceklerde bulunan radyoaktif bileşimi içeriyor: doğal karbon-14.

BBC’ye konuşan, Portsmouth Üniversitesi’nden Profesör Jim Smith şöyle diyor: “Bu votka diğer herhangi bir votkadan daha radyoaktif değil. Tüm kimyagerlere sorabilirsiniz, bir şeyi damıttığınız zaman, tüm kirli maddeler atık üründe birikir. Biz de Çernobil bölgesinden aldığımız hafif radyoaktif çavdarı ve suyu damıttık. Harika bir radyo-analiz laboratuvarı bulunan Southampton Üniversitesi’ndeki meslektaşlarımıza analiz etmeleri için gönderdik. Hiçbir radyoaktivite bulamadılar.”

Şu ana kadar sadece bir şişe üretilen Atomik Vodka’nın analiz testlerini geçmesi sonrasında 500 adet limitli bir serisi üretilecek ve Çernobil bölgesini gezmeye gelen turistlere satılacak. Satıştan elde edilen gelir ise Çernobil faciasının etkilerini halen hisseden, bölge çevresindeki halka yardım için kullanılacak.

Virginia’da 50 evin kapısına bırakılan gizemli eski televizyon setleri

Geçtiğimiz günlerde Virginia Henrico County’de Alacakaranlık Kuşağı senaryolarını anımsatan bir olay yaşandı. Üzerine mavi bir tulum, kafasına da eski televizyon formunda bir maske geçiren biri 11 Ağustos Pazar günü sabahın erken saatlerinde 50’nin üzerinde evin kapısının önüne eski televizyon setleri bıraktı. İnsanlar pazar günü uyandıklarında verandalarında buldukları bu sıra dışı hediyeye bir anlam veremedi ve polise aramalar yapıldı. İlginç bir şekilde, kapı önlerindeki kamera görüntüleri dışında olaya tanıklık eden yok. Dolayısıyla eylemi gerçekleştirenin bir kişi olup olmadığı bilinmiyor. Aynı kıyafeti giyen birkaç kişi olabildiğinden şüphelenilse de kesin bir yargıya varılamamış. Soruşturmanın daha ileriye götürülmeyeceği tahmin ediliyor. Genel olarak herkes bunun zararsız bir eylem olduğu kanısında. 

Meksika merkezli BiomiTech şirketi hava kirliliğine karşı BioUrban isimli yapay ağaçlar geliştirdi

Meksika merkezli BiomiTech şirketinin hava kirliliği ile savaşmak için geliştirdiği BioUrban, 368 gerçek ağacın gerçekleştirebileceği ölçüde havayı temizleyen, yapay bir ağaç. 4,2 metre uzunluğunda ve 3 metre büyüklüğünde, metal bir ağaca benzeyen bu BioUrban, mikroskobik algler kullanarak havadaki karbondioksit ve diğer kirletici maddeleri temizleyerek, atmosfere saf oksijen salgılıyor.  

BiomiTech’in kurucularından Jaime Ferrer’in “teknoloji kullanarak hava kirliliğini soluyan ve biyoloji kullanarak, fotosenteze benzer bir süreçle, bu havayı temizleyen bir sistem” olarak tanıttığı BioUrban, World Health Organization’ın verilerine göre yılda yedi milyon hayata mal olan hava kirliliğiyle, özellikle Mexico City gibi yoğun yaşayan yerlerde mücadele etmek için geliştirildi. Yaklaşık 50 bin dolara mal olan, birer ton ağırlığındaki BioUrban ağaçlarının her biri, bir hektarlık alana yayılan bir ormanın temizleyebileceği havayı temizleyebiliyor.

BioUrban’ın kesinlikle doğal ağaçlara bir alternatif olarak düşünülmediğinin altını çizen BiomiTech şu ana kadar biri şirketin de merkezi olan Pueblo şehrinde, diğer ikisi ise Kolombiya ve Panama’da bulunan üç ağaç üretti. Şirketin Türkiye’den de iki adet BioUrban siparişi bulunuyor. 

Colorado – Utah arasında tek kişilik Delta uçuşu

Bir uçak yolculuğunu “zorlu” kılan detayları düşünün. Boarding sırası, bagajların yüklenmesi, insanların yerlerine yerleşmesi… Amerikalı bağımsız yönetmen Vincent Peone, geçtiğimiz hafta Colorado’dan Utah’a uçarken bunların hiçbiri gündeminde yoktu. Zira Delta’nın bu uçuşu için yalnızca bir bilet satılmıştı. Koca uçağın yalnızca kendisi için havalanacağını öğrenen Peone, bu “özel je”’ deneyiminin ilginç anlarını derlediği videosuyla sosyal medyada yankı uyandırdı. Havaalanında doğrudan kendi ismiyle yapılan anonslardan pilotları bizzat ziyaret edip kendisini Utah’a uçurdukları için teşekkür ettiği anlara, uçakta başka yolcu olmadığı için yüklenen ağırlıklara kadar tuhaflıklarla dolu bu yolculuğun ardından Delta’nın Twitter hesabından “Hey Vincent! Harika bir deneyim olmuş gibi görünüyor. Bizi tercih ettiğin için teşekkürler!” paylaşımı da geldi.

Londra’da çevre kirliliği mücadelesi için et ürünlerini yasaklayan üniversite

Goldsmiths, University of London’da başlatılan çevre kirliliğini sıfıra indirme kampanyası kapsamında çeşitli uygulamalar başladı. Üniversitenin görevine yeni başlayan müdürü Profesör Frances Corner, yeni eğitim yılıyla birlikte okulda et ürünlerinin satışının sonlandırılacağını duyurdu. 2025 itibariyle “sıfır karbon” yayan bir bina olmayı hedefleyen üniversitenin yeni uygulamaları arasında plastik kullanımını azaltmak adına caydırıcı olacağı düşünülen bir vergi politikası da var. Buna göre öğrenciler ve çalışanlar, okulda satın alacakları plastik şişeler ve kaplar için 12 peni (yaklaşık 80 kuruş) vergi ödeyecek. Goldsmiths, University of London’un her yıl 3,7 milyon kilogram karbon yaydığı belirtiliyor. Frances Corner, üniversitedeki herkesin 2025 hedefi için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu ve iklim krizine karşı mücadelelerinin sözde kalmayacağından emin olduğunu söylüyor. Üniversitenin bu girişimi Greenpeace çalışanlarından da övgü ve destek gördü. Gelen haberlere göre, okulun sıradaki planı binaya daha fazla güneş paneli eklemek.

Yükleniyor...