Dünya dönüyor: Güney Afrika’da üretilen fil dışkısı aromalı cin, Hollanda’da üniversite öğrencileri için kazılan arınma terapisi mezarı ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler. 

Bir İngiliz kasabasında sokaklara içinde 2.000 sterlin bulunan gizemli zarflar bırakılıyor
İngiltere’nin County Durham kasabasında gizemli bir kişi çeşitli yerlere içinde 2.000 sterlin bulunan zarflar bırakıyor. Geçtiğimiz beş sene içerisinde toplam 12 kez bulunan bu zarfların içindeki para sadece 20 sterlinlik banknotlardan oluşuyor. Kasabanın farklı yerlerinde bulunan bu zarflar, daima açık ve görülebilecek yerlere bırakılıyor. Polislerin zarfların üzerinde parmak izi kontrolü yapmasına rağmen bu ilginç “bağışların” kim tarafından bırakıldığını keşfedemediği  County Durham kasabasının sakinleri ise böyle bir zarf bulduklarına polise götürerek örnek bir davranışta bulunuyorlar. İki hafta boyunca karakolda gerçek sahibinin ortaya çıkıp teslim alması için bekletilen zarfları henüz sahiplenen olmadı. Zarflar ve para iki hafta karakolda bekletildikten sonra zarfı bulan kişiye teslim ediliyor.

Amazon Hindistan’da satılan bakirelik kapsülleri üzerinden alevlenen tartışma
Cinselliğin tabu olduğu Hindistan, kadınların kadın oldukları için büyük güçlükler çektiği coğrafyalardan biri. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bazı kullanıcıların dikkat çekmesiyle Amazon Hindistan’da satılan “i-virgin” isimli tabletin gündeme gelmesi ise haliyle büyük tartışmalar başlattı. İçinde kana benzeyen bir sıvıya dönüşen kırmızı bir toz barındıran bir i-virgin kapsülleri, kadın bedenini kontrol altına almaya çalışan ülkelerde kadınların cinsel ilişkiye girdiklerinde bakire olduklarını gösterebilmeleri için geliştirilmiş. Planlanan ilişkiden birkaç saat önce vajinaya yerleştirilen kapsülün insan sağlığını hiçbir şekilde olumsuz yönde etkilemeyeceğinin de garantisi veriliyor. Amazon Hindistan, yüzyıllar öncesinden kalma tabuyu destekleyen bu ürün sebebiyle haliyle eleştiri oklarının ucunda kaldı. Yalnızca bekaret tabusuna değil, ilk seferde kanama mitine inanılmasını da teşvik eden ürünün süregelen tartışmalar neticesinde Amazon Hindistan üzerinden satışı durduruldu. Tabii bir yandan da yalnızca Hindistan’da değil, Amazon üzerinden yıllardır Avrupa’da da benzer ürünler satıldığı ortaya çıktı. 

Hollanda’daki üniversitede öğrencilerinin arınma terapisi için kazılan mezar
Hollanda’nın Nijmegen kentinde yer alan Radbound University, öğrencilerine değişik bir hizmet sunuyor: arınma mezarı. Bu hizmet öğrencilere dağıtılan el ilanları ve asılan posterler aracılığıyla duyuruluyor ve onlara birkaç saatliğine toprakta kazılmış mezara girmelerinin hayatta nelerin onlar için gerçekten önemli olduğunu anlayabilmelerine yardımcı olacağı söyleniyor. Aslında bu mezar 2009 yılında, iki yıl sürecek bir proje kapsamında kazılmış. Fakat o dönem yalnızca 39 öğrencinin ilgisini çekmiş. Ardından bu yılın haziran ayında mezarın yeniden kazılmasına karar verilmiş ve bu deneyim yüksek talep görmeye başlamış, hatta haftalık müdavim kitlesi bile oluştuğundan bahsediliyor. Mezarda vakit geçirmek isteyen öğrencilerin bu arzularını yerine getirebilmeleri için kayıt yaptırmaları bekleniyor. Ardından en az yarım saat, en fazla üç saatliğine mezara girerek arınma seanslarını yaşayabiliyorlar. Mezarlığa inerken yanlarına herhangi bir eşya almalarına izin verilmiyor. Mezarı 2009’da kazan kişi olan, öğrenci kilisesinin papazı John Hacking, “Burası ölü taklidi yaptığınız bir çukur değil, tek amacı sizi hayatınızla ilgili bir şeyler yapmaya teşvik etmek” diyor. 

Japonya’da 7 TL ve mahremiyetiniz karşılığında konaklama imkânı
Dünyanın en pahalı turizm destinasyonlarından biri olan Japonya’nın Fukuoka şehrindeki Business Ryokan Asahi isimli otelde geceliği 130 yen (yaklaşık 7 TL) karşılığında bir oda tutmanız mümkün. Ancak oldukça çekici gelen bu teklifin ilginç bir şartı var: Odanızda kaldığınız sürece otelin sizi YouTube’den canlı yayınlamasına izin vermeniz gerekiyor. Kısacası mahremiyetinize değer veriyorsanız, bu teklif size göre değil. Ancak otel odasında geçirdiği vaktin yayınlanmasından rahatsız olmayacak turistlerin ilgisini çekecek teklifin birkaç detayını daha paylaşalım: odada bulunan kamera ses kaydetmiyor, yani konuklar özel konuşmalarının, horultularının veya başka “utanç verici” olası seslerin yayınlanmasından çekinmek durumunda değiller. Otelin sadece sekiz numaralı odasında geçerli olan bu teklifin arkasında yatan neden ise bu odanın otelin en küçük ve en az rezerve edilen odası olması.

Güney Afrika’da fil dışkısı aromalı cin üretildi
Güney Afrika’da üretilen Indlovu Gin’de aroma vermesi için fil dışkısı kullanıyor. Indlovu Gin’in üreticileri Les ve Paula Ansley fillerin çok çeşitli bitki ve çiçeklerden beslendiğini, ancak yediklerinin sadece üçte birini hazmettiklerini öğrendikten sonra, fil dışkısını aroma verici olarak kullanmaya karar vermiş. Cin üretiminde sık sık kullanılan bitkileri toplama işini fillere bırakan Ansley çifti, Indlovu Gin’in dışkıları topladıkları bölgeye ve sezona göre değişen ”toprak ve baharat notlarına sahip, harika bir aroması” olduğunu söylüyorlar. Dışkıları kendi elleriyle toplayan çiftin ürettikleri cin şişelerinde, tüketicilerin karşılaştırma yapabilmesini sağlamak için dışkının toplandığı tarih ve lokasyonun koordinatları da not düşülüyor. Bir şişesi yaklaşık 32 dolar olan cinin ismi de Zulu dilinde fil anlamına gelen “indlovu” kelimesinden geliyor.