Dünya dönüyor: Pornhub’ı dava eden işitme engelli kullanıcı, 28 yılın ardından evde olduğu anlaşılan kayıp kaplumbağa ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler

Pornhub’ı dava eden işitme engelli kullanıcı

Yaroslav Suris favori videolarında yeterince altyazılı olmaması sebebiyle Pornhub’ın ayırımcılık yaptığını ve işitme engellilere eksik hizmet verdiğini düşünüyor. “Ben ve benim gibiler premium üyelik alabiliriz ama şu halde bunun anlamı yok” diyor Suris. Bunun üzerine Pornhub’a dava açan Suris, dayanak olarak da Federal Engelli Amerikalılar Yasası’nı gösterdi. Pornhub’ın başkan yardımcısı Corey Price yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Yaroslav Suris işitme engellilere videolarımızı tam anlamıyla ulaştırmadığımız iddiasıyla bize dava açtı. Genellikle süren davalarla ilgili yorum yapmayız ama bu durumu fırsat olarak görüyoruz ve altyazı seçeneğimiz olduğunu duyurmak istiyoruz”.

Brezilya Realengo’da 28 yılın ardından evde olduğu anlaşılan kayıp kaplumbağa

Ev hayvanlarınızın size muhtaç olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Brezilya’da, Realengo’da bir aile, Almeida ailesi, uzun süre sonra nihayet evlerini temizlemeye karar verdiğinde yıllar önce kaybolduğunu sandıkları kaplumbağalarını buldu. 1982’de kırmızı ayaklı kaplumbağa Manuela’yı kaybettiklerini fark eden aile büyük üzüntüye kapılmıştı. O dönem evleri yenilendiğinden Manuela’nın bir şekilde evden çıkıp yakındaki ormana gittiğini düşünmüşlerdi. Çok ama çok yanılıyorlardı… Olayın üzerinden neredeyse 30 yıl geçti, babalarının ölmesi üzerine çocuklar eve dönüp ardiye kısmını temizlemeye karar verdiler. Baba seneler boyunca ne bulduysa buraya istiflemişti. Manuela’nın bunca yıl boyunca burada tek başına yaşamayı başardığı ortaya çıktı. Aile bunu eski mobilyalarda kaynayan karıncalara borçlu olduklarını düşünüyor; Manuela onları yiyerek hayatta kalmış olabilir.

İspanya Bilbao’da kıyafetleri 15 avroya deneten terzi

İspanya Bilbao’da terzilik yapan Camino Azula Pascual, 40 yıldır takım elbise ve smokin dikiyor. Kendisini bu işte o kadar geliştirmiş ki dükkâna giren herhangi birinin ölçülerini sadece bakarak görebiliyor, dolayısıyla ölçüm yapmasına gerek yok. Acelesi olanlara doğru tavsiyelerde bulunmak onun kolaylıkla yapabildiği bir şey. Fakat vaktini çok da boşa harcamak istemediği için dükkâna gelip ürünlerini sadece deneyip bir şey almadan gidenlere karşı da bir savunma geliştirmeye karar vermiş. Pascual 2020 itibariyle takımlarını denemek isteyenlere 15 avroluk fatura kesiyor ve “Her randevu en az iki saat sürüyor; satış yapmanın da garantisi yok,” şeklinde pozisyonunu açıklıyor. Uygulama haliyle etraftan tepki çekmekte. Tabii bu tepki ve ilgi doğal olarak dükkânın şöhretini de hızla büyütüyor.

Hindistan Gujarat’ta damadın babası gelinin annesiyle kaçmasıyla iptal olan düğün

Hindistan’ın Gujarat şehrinde yapılacak bir evlilik, 48 yaşında olan damadın babasıyla 46 yaşındaki gelinin annesinin birlikte kaçmasıyla iptal oldu. İkili birbirlerinin çocukluk aşkıydı ve çocuklarının şubatta yapacağı düğünü boşverip kaçmaya karar verdiler. The Times of India’nın haberine göre evlenecek çift bir senedir nişanlıydı ve evlilik hazırlığındaydı. Babanın ve annenin birlikte kaçışı büyük bir şok etkisi yarattı. Ailelerin aynı zamanda komşu olduğu ve damadın babasıyla gelinin annesinin çocukluklarından beri tanıştıkları da olaya dair okuduğumuz detaylar arasında.

Hazırlayan: Özgecan Kunt