Dünya dönüyor: 24 saat boyunca suç belgeseli izleyene 2.400 dolar veren şirket ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.24 saat boyunca suç belgeseli izleyene 2.400 dolar veren şirket

MagellanTV isimli yayın şirketi 24 saat boyunca gerçek suç belgeselleri izlemesi için seçeceği 3 kişiye 2.400 dolar teklif ediyor. Geçtiğimiz yıl tek kişiyle 1.000 dolar karşılığı gerçekleştirdikleri etkinliği, bu yıl büyüterek saatlik 100 dolar için çelik gibi sinirlere sahip, soğukkanlı bir ekip arıyorlar. En korkunç seri katilleri ve hatta doğaüstü olayları bile rahatlıkla izleyebilecek, gerçek suç için yaşayan adaylar 6 Mayıs’a kadar başvurabilecek. İzlenecek içerikleri ve başvuru detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Bugüne kadar geliştirilen en etkili HIV aşısı

Aslında oldukça büyük gündem yaratması gereken bir haber var burada. Moderna’nın COVID-19 aşısı aracılığıyla geliştirilen HIV aşısı, ilk insan denemelerinde oldukça büyük oranda etki gösterdi. Antikor üretimini başarılı şekilde uyaran tedavi, HIV ile mücadelede büyük umut vadediyor. Birinci aşamada, antikor üretimi için gereken nadir bağışıklık hücrelerinin artışı, katılımcıların yüzde 97’sinde sağlandı. Bu oran aşıyı geliştirilen en etkili HIV aşısı yapmaya yetmiş durumda. Dünya’da 38 milyondan fazla insanın taşıdığı HIV ile ilgili bilincin artması ve aşılamanın her kesime ulaşması oldukça önemli. COVID-19 kapsamındaki gelişmeler, ayrıca kanser gibi tedavisi zor birçok hastalığı da gelecekte önleyebilir.

ABD’nin Maine eyaletinde evlere giden kanabis ambulansı

Maine’de artan kanabis endüstrisiyle birlikte birçok yeni iş alanı ortaya çıkmaya başladı.  Kanabis ambulansı ise açık ara en farklı sektör olsa gerek. Peki ne işe yarıyor bu ambulans? Kanabis dispanserlerinin ve bakıcılarının, kapı kapı dolaşarak birinin tıbbi kenevir tedavi planına uygun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olan bir sertifika aracı. Maine Medikal Kenevir Uygulayıcıları, Greater Portland bölgesinde yaşayan sakinler için ev ziyaretleri” yapıyor. Medikal kart sahibi olmak için randevu alıp uzmanları evde ağırlayabiliyor bölge sakinleri.

7.095 parçalı Funko Pop koleksiyonuyla Guinness rekoru

Tennessee’de yaşayan David Mebane’nin 7.095 parçalı Funko Pop koleksiyonu Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Mebane, pandemi döneminde güvenliğin sağlanması adına, her bir Funko Pop figürünü gösterdiği 17 saatlik bir video ile koleksiyonunu kanıtlamak zorunda kaldı. “Funko dünyasında bu bir oyundan daha fazlası, bir av” diyen David, her hafta 20-30 figürün de koleksiyonuna eklendiğini belirtti. Yakın zamanda bu rekorun başkası tarafından kırılamayacağını düşünüyor.

Yazı: Elif Acun