Berlin metrosu yolculara kanabis içeren yenebilir bilet satıyor

Berlin’in toplu taşıma ağı BVG (Berliner Verkehrs-Aktiengesellschaft), metro yolcularına kanabis yağı içeren bilet satışı yapmaya başladı. COVID ve Noel alışverişlerinin yarattığı stresi azaltmak, Berlinlilere moral aşılamak amacıyla başlatılan kampanya kapsamında satılan biletler, yenebilir kâğıtlara üçer damla kanabis yağı damlatılarak elde ediliyor. 

Kanabis bitkisinin çekirdeğinden üretilen ve THC barındırmayan bir formül içeren biletler sağlığa zararsız ve tamamen yasal. Psikoaktif değil sakinleştirici bir etkisi olduğu vurgulanan biletlerin metroda geçerlilik süresi 24 saat ve tanesi 8.80 avro. Tabii ki kanabisli biletler  sınırlı bir süre için satışta. Berlin sakinleri, yenebilir metro biletlerlerini 24 Aralık Cuma gününe kadar alabilecek.

Almanya’nın yeni koalisyon hükümeti yakın zamanda kanabisin rekreasyonel kullanımını yasallaştırmayı kabul etmişti. BVG ise uzun sürmüş bir kamu tartışması sonucu yapılan bu değişiklikten önce kurgulanan kampanyayı esrarın yasallaştırılması ile ilgili tartışmalarda kamusal bir duruş sergilemek için tasarlamadığını ve kampanyaya rağmen yasal ya da yasa dışı her türlü madde kullanımına karşı olduğunu belirtmiş.

Bu uygulama, BVG’nin ilk dikkat çekici pazarlama taktiği değil: Şirket 2018’de yıllık metro bileti olarak da kullanılabilecek sınırlı sayıda üretilmiş Adidas spor ayakkabısı satışa çıkarmıştı. Satın alabilmek için yüzlerce insanın sabahın erken saatlerinde Adidas mağazalarının önünde uzun kuyruklarda beklediği ayakkabılar Berlin’in U-Bahn tren koltuk kılıflarıyla benzer bir tasarıma sahipti. Normalde 761 avro değerindeki yıllık biletin iliştirildiği sneaker modeli 180 avrodan satılmıştı.

Berlin metrosu sneaker - kanabis

Kampanyanın, sempatik bir otobüs şoförünü kenevir tarlasında mutlulukla gezerken, farklı demografiklerden Berlin vatandaşlarını yumuşacık bir hâlde şehrin yılbaşı süslerini izleyerek, kalabalık metrolarda nirvanaya ererken gördüğümüz reklam filmi ise baya gülümsetici. 

Yazı: Zeynep Naz Günsal