Dünya dönüyor: Çin’de corona virüsü haberleriyle hafızasını geri kazanan amnezili kişi, Oregon’da 911’den “tuvalet kâğıdı” ricası ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, corona virüsüne dair büyük gündem yaratmayan haberler. 

Oregon polisinin ricası: “Tuvalet kâğıdınız bittiğinde 911’i aramayın!”

Salgın sebebiyle marketlerde temizlik ürünlerine ulaşmakta güçlük çeken Oregon halkı yaşadığı mağduriyetin çözümünü 911’e telefon açmakta arıyor. Anlaşılan tabloya göre, tuvalet kâğıdı stoğu biten insanlar 911 hattına öyle bir yüklendi ki polis, Facebook sayfası üzerinden bir paylaşım yaptı: “Tuvalet kâğıdını bile bizim göndermemizi bekleyemezsiniz, bunu bizim yardımımız olmadan da çözebilirsiniz. Belki de bu dönemde eski usulleri hatırlamak yararlı olabilir. Mesela mısır koçanlarını veya eski gazete sayfalarını kullanabilirsiniz. Bir sahil kasabasıyız, denizcilerin eskiden kullandığı tuzlu suya batırılmış bez yöntemini ya da Eski Romalıların yaptığı gibi deniz suyuna batırılmış sünger kullanabilirsiniz.” 

Londra’da bir laboratuvar corona virüsü ile enfekte olmaya gönüllü kişiler arıyor, teklif 4 bin 500 dolar

COVID-19 ile mücadele etmeye çalışan ilaç firmaları laboratuvarlarda yapılacak deneyler için enfekte olmaya razı gönüllüler arıyor. Bu firmalardan biri de Hvivo. İngiliz şirket, iki hafta boyunca doğu Londra’daki bir laboratuvarda karantina biriminde kalacak ve yüksek derece corona virüsü ile enfekte olmaya razı gönüllülere 4 bin 500 dolar teklif etti. Ciddi solunum semptomlarına neden olabilen iki corona virüsü tipinde de (0C43 ve 229E) enfekte olması beklenen gönüllülere bir seferde 24 kişiye kadar ödeme yapılacağı açıklandı. Bu tarz uygulamanın yapıldığı, kimi zaman gündeme geldiği örneklerden de tahmin edilebileceği gibi yine genç, sağlıklı, nakit sıkıntısı çeken kişiler aranmakta… 

Çin’de amnezili bir kişi, corona virüsüne ilişkin haberleri izlerken her şeyi hatırlamaya başladı

Çin’de 1990 yılında geçirdiği beyin hasarı nedeniyle hafızasını yitiren amnezili  bir işçi, corona virüsü haberlerini izlerken bir anda memleketini hatırlamaya başladı. Hafızasını yitirmesiyle birlikte evini, ailesini unuttuğu söylenen Zhu Jiaming’e –aylarca sokaklarda yatmasının ardından– bir çiftçi evini açmıştı. Geçtiğimiz ay, memleketindeki corona virüs salgınıyla ilgili bir haberi izleyen Zhu, aniden nereden geldiğini hatırladı ve yardım istemek için doğrudan polise gitti. Yetkililer, Zhu’nun hikâyesini duyduktan sonra ailesini bulmayı başardılar. Geçen 30 yıllık süre içinde ne yazık ki babasını kaybettiğini öğrenen Zhu’nun uzun yıllar kayıp olarak bildirilmesinin ardından ikametinin de silindiği ortaya çıktı. Ancak hafızası yerine gelen Zhu, halen hayatta olan annesi ve dört kardeşiyle bağlantı kurmayı başardı.

Suudi Arabistan’da bir çalışanını el dezenfektanı ünitesi olarak kullanan şirkete karşı yükselen tepkiler

Suudi Arabistan’da devlete bağlı bir petrol şirketi olan Aramco’nun çalışanlarından birine kartonet giydirerek el dezenfektanı ünitesi haline getirmesi sosyal medyada fotoğrafının paylaşılmasıyla haliyle büyük tepkilere yol açtı. Hızla yayılan fotoğraf hızla olumsuz tepki topladı ve şirket nihayet çalışanından özür dilemek zorunda bırakıldı. Ancak bu özür Twitter üzerinden dilendi. Şirketin hâlâ çalışanının kendisinden özür dilemediği bildirilmekte.COVID-19 ile mücadelede el temizliğinin önemi hiçbir küçük düşürücü ya da ırkçı uygulamanın kılıfı olamaz yetkililer….