Dünya dönüyor: Hint Okyanusu’nda yeni keşifler, eski sevgilinizi yiyecek mirketler ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

el paso zoo

Eski sevgilinizi Sevgililer Günü’nde mirketlere yedirin!

Teksas’da bulunan El Paso Zoo isimli hayvanat bahçesi Sevgililer Günü için “mükemmel hediyeyi” bulmuş gibi gözüküyor:  bir hamamböceğine eski sevgilinizin adını vermek ve sonrasında onu mirketler tarafından mideye indirilirken izlemek.

“Quit Bugging Me” isimli bu projeye katılmak için hayvanat bahçesinin Facebook profiline mesajla eski sevgilinizin ismini mesaj atmanız ve sonrasında 14 Şubat’ı beklemeniz yeterli. 14 Şubat’ta gerçekleşecek “Quit Bugging Me” mirkat etkinliği, Facebook üzerinden canlı yayınlanacak.  Sevimli mirketleri favori atıştırmalıkları olan hamamböceklerini afiyetle yerken izleyeceğimiz videoda, yenen hamamböceklerinin isimleri ise teker teker ekrana gelecek.

Seçilen isimleri 11 Şubat itibariyle sosyal medya hesaplarından paylaşacak olan El Paso Zoo, sevgililer gününe taze ayrılıklardan çıkarak yalnız girenlerin eski sevgililerine olan kızgınlıklarını biraz hafifleterek kalp kırıklıklarına merhem olmayı hedefliyor.

barbie1

Azuso Sakamoto’nun pembe Barbie mabeti

Dikkat, bu haberi okurken Aqua’nın eskimeyen klasiği “Barbie Girl” parçasını dinlemeniz tavsiye olunur. Çünkü az sonra tanışacağınız Japon-Amerikalı Azuso Sakamoto’nun Barbie sevgisi hayranlığın ötesinde bir yaşam stili. Los Angeles’ta yaşayan Sakamoto, ilk defa 15 yaşında Japonya’da ithal Amerikan ürünleri satan bir mağazada, bir beslenme çantası üzerinde gördüğü Barbie ile ilk görüşte aşk yaşadığını söylüyor: “Bana havalı Amerikan pop kültürünü çağrıştırdı, küçük çocuklar için olduğu aklıma gelmedi bile.”

İlk karşılaşmadan bu yana eline geçirebildiği tüm Barbie ürünlerini toplayan Sakamoto, Batı Hollywood’daki stüdyo dairesini de bir Barbie evine dönüştürmek için yaklaşık 80.000 dolar harcamış. Barbie’ye adanmış pembe bir mabet olan evde karşınıza çıkan tüm objeler ya bu ünlü bebeğin suratını taşıyor, ya da Barbie temasını farklı şekillerde tamamlıyor. Kendi saçını da Barbie’nin favori rengi pembeye boyayan ve sadece Barbie temalı veya pembe kıyafetler giyen Sakamoto’nun “Azusa Barbie” ismini kullandığı Instagram profili ve YouTube kanalı, genç tırnak tasarımcısının Barbie tutkusunu paylaşan diğer insanlara da ulaşmasını sağlıyor.

Barbie temalı tırnak makyajları tasarlayan, Barbie evinin fotoğraflarını Instagram’dan paylaşan veya YouTube için video çeken Sakamoto her gün mutlaka Barbie ile alakalı bir şey yaptığını söylüyor. Fotoğraflara baktığımızda, biz de Sakamoto’nun yaşamında Barbie’siz geçen bir günü hayal etmekte zorlanıyoruz.

nekton keşif 2

Hint Okyanusu’nda üç yıl sürecek keşif başlıyor

Nekton isimli bağımsız araştırma enstitüsünden bir grup bilim insanı, Hint Okyanusu’nun derinliklerinde keşfe çıkıyor. Toplamda üç yıl sürecek bir araştırma için Almanya’nın Bremerhaven kıyısından 25 Ocak’ta hareket eden Ocean Zephyr isimli gemi, Seyşel Adaları’nda çalışmalarına başlayacak. Toplamda 115 adadan oluşan ve 1,4 milyon kilometre kareye yayılan alanda ilk etapta okyanusun zemin haritasının çıkarılması için yedi haftalık bir çalışma süreci olacak.

2 km derinliğe yerleştirilecek sensörlerle su altı hayatına dair yeni gözlemler yapacak olan Nekton ekibi, ilk yedi haftalık süre zarfında en az 50 dalış yapmayı planlıyor. Bu araştırmalardan doğal kaynakları koruma için önemli bilgiler edinmeyi planlayan ekip, önümüzdeki haftalarda bölgeden kimi canlı yayınlar da yaparak takipçilerini güncelleyecek. Projenin baş sorumlusu Lucy Woodall, düzinelerce yeni canlı türünü keşfetmeyi beklediklerini söylüyor. Nekton’un araştırmasını buradan takip edebilirsiniz.

spring breakers-kent konseyi

Harmony Korine’den ilham alan genç müzisyen kent konseyine girebilecek mi?

Hayden Pedigo isimli Teksaslı 24 yaşındaki bir müzisyen geçtiğimiz sene, yerel yönetimler konusunda gençlerin ilgisi çekmek ve seçim kampanyası videolarının monotonluğunu kırmak adına Teksas Amarillo City kent konseyine girmeye adaylığını duyuran ilginç müzik videoları yayınladı. Ona bu videoları hazırlamak için ilham verense Harmony Korine’in 2012 tarihli Spring Breakers filmiydi. Spring Breakers’ı özel olarak çok sevmese de bu filmi izlemesinin ardından Korine’in filmografisine daldı ve daha çiğ anlatımlara sahip eski filmlerinin etkisi altına girdi. Yayınladığı sürreel videolarda Pedigo’yu konseyde sahip olmak istediği koltuğu temsilen yanında taşıdığı bir katlanan sandalyeyi sağa sola fırlatırken ya da şerit metreyle etrafta tuhaf ölçümler yaparken görüyoruz. “Bu video için sıfır dolar harcanmıştır ve sizden kampanyam için tek kuruş talep etmiyorum,” diyor Hayden ve arkada deneysel müzikleri cazırdıyor. Önce sosyal medyada, ardından yerel ve ulusal basında haberlere konu olmasıyla beklenenin çok üstünde bir ilgiyle karşılaşan ve kısa süre içinde fenomenleşen Pedigo, gittiği her yerde esnaf tarafından sıcak karşılanmaya, arabasının benzini (bedavadan) doldurtmaya başladı. Mayıs 2019’daki seçimler için de başvurusunu resmen geçtiğimiz hafta yaptı. İşin ilginci, Hayden Pedigo’nun gerçekten de şansı var.

roald dahl

Happy Meal alana Roald Dahl kitabı

McDonald’s’ın farklı ülkelerde hayata geçirdiği Happy Meal Readers kampanyasına son katılan ülke Yeni Zelanda oldu. Yemekle birlikte gelen oyuncaklarıyla ünlü Happy Meal menülerinde oyuncaklar yerine kitaplar veren ve çocukları kitap okumaya teşvik etmeyi amaçlayan kampanya kapsamında Yeni Zelanda’da altı hafta boyunca Happy Meal’larla birlikte Roald Dahl kitapları dağıtılacak.

Çocuk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Dahl’ın altı kitabını menülerine ekleyen McDonald’s Yeni Zelanda, altı haftalık süreç için toplamda 800.000 kitap bastırdı. Her biri Quentin Blake illüstrasyonlarıyla birlikte hazırlanmış özel paketler ve ekstralarla gelecek olan kitapların oyuncak ümidiyle gelen çocuklar tarafından nasıl tepkiler alacağı merak konusu. Benzer bir kampanyayı Malezya’da deneyen McDonald’s, Happy Meal satın alanlara kitap ya da oyuncak opsiyonunu sunmuştu. Oyuncak seçimi ağır basmış olacak ki bu kez başka bir opsiyon olmadan, yalnızca kitap hediye etmeyi tercih etmişler.

Yükleniyor...