Dünya dönüyor: Japonya’da ev hayvanlarınızın maskelerini yapan firma, Avusturya’da marmotlarla arkadaş olan genç ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler…

Japonya’da ev hayvanlarınızın giyilebilir maskelerini yapan firma

Neden bilmiyoruz ama Japon firmaları Shindo Rinka ve Workshop 91 ev hayvanlarınızın gerçekçi, giyilebilir maskelerini yapıyor. (So Japanese!) Kedinizin ya da köpeğinizin devasa maskesini takıp hayvan dostunuzu kucağınıza alabilirsiniz. Süreç basit: Shindo web sitesine girip “My family” kutucuğuna tıklıyorsunuz, ev hayvanınızın net bir fotoğrafını yükleyip bir replikasının size gönderilmesini bekliyorsunuz. Sonuçlar gayet iyi. Fiyatı ise 2.700 dolar civarı!

Uzaylıların aramızda olduğunu ima eden İngiliz astronot

1991 Mayıs’ında uzaya, Mir Uzay İstasyonu’na çıkan dünyanın ilk İngiliz astronotu 56 yaşındaki Dr. Helen Sharman, uzaylıların kesinlikle var olduğunu ifade ediyor: “Olmamaları imkânsız. Belki burada, aramızdalar ve onları yalnızca biz görmüyoruz.” Geçtiğimiz yılın eylül ayında da Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin çektiği, deniz üzerindeki tanımlanamayan nesnelerin videoları basına sızmıştı. Videolarda yanıp sönen bazı noktacıklar görülüyor ve çok hızlı hareket ediyorlardı. Deniz Kuvvetleri görüntülerin gerçek olduğunu kabul etti.

Florida’da üniversiteye pizza otomatı

Kuzey Florida Üniversitesi öğrencileri acıktıklarında yiyeceklerini tek bir düğmeye basarak alabiliyor. Kampüse yeni yerleştirilen Pizza ATM isimli otomatı kullanarak dilim pizza almaları da artık mümkün. Makinelerin ait olduğu şirket pizzaların önceden pişirildiğini ve dondurulmuş bir bölümde saklandığını söylüyor. Sipariş verildiğinde de birkaç dakika içinde ısıtılan pizza makineden çıkıyor.

Avusturya’da marmotlarla arkadaş olan genç

Avusturyalı 14 yaşındaki Matteo Walch’ın ismi ilk defa 2012 yılında ilginç bir haberin başlığında geçmişti. Uluslararası basının ilgi odağı haline gelen genç, Avusturya Alplerinde, Groslocker’da bir çeşit dağ sıçanı olan marmotlarla arkadaş olmayı başarmıştı ve fotoğraflarda burunlarını okşadığı görülüyordu. O zaman sekiz yaşındaydı ve üç yaşından beri her yıl arkadaşlarını ziyaret ediyordu. Kemirgenler bir nedenle Matteo’dan hoşlanıyor, onun yanlarına gelmesine izin veriyorlardı. Matteo’nun annesi hayvanların Matteo tarafından zarar görmeyeceklerini anladığını ve onu sevdiklerini söylüyor. İlginç olan Matteo’nun haberin çıkışından altı yıl sonra bile hayvanlarla olan bağını sürdürebilmesi. “Onlarla olan ilişkisi, sabrı ve hareketleri diğer çocuklardan çok farklı. Hep çok sakin ve onlar da bunu seviyor görünüyorlar.” diyor Caters News’e konuşan anne Michaela. “Sanırım bunun nedeni ilk tanıştıklarında oğlumun çok küçük olmasıydı, marmotlar da onun gerçek hayatta gördüğü ilk vahşi hayvanlardı. Sanırım onu hep özel olarak kabul edecekler.”

Marmotlar aslında yiyecek alabilmek için turistlere yaklaşıyor ama Matteo’ya yaklaştıkları kadar değil. Hem ondan yiyecek de istemiyorlar, sadece yanına gelip kendilerini sevdiriyorlar. Sıkı bir ilişki olduğu kesin. Ayrıca Matteo’nun görünüşü de hızla değişiyor ama buna rağmen kemirgenler eski arkadaşlarını hemen tanıyor. Çocuksa kemirgenlerini hiç terk etmeyecek gibi.

Yazı: Özgecan Kunt