Dünya dönüyor: İngiltere’de 3 ay vegan yaşayacak kişiye 50 bin pound teklif eden şirket ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

İngiltere’de 3 ay vegan yaşayacak kişiye 50 bin pound teklif eden şirket

“Şu kadar paraya şunu yapar mısın?” sorularında önerilen eylem genellikle o kadar uçlardadır ki bahsi geçen meblağ da bir o kadar uçuk olur. Vegan yiyecek hizmeti sunan Vabren Vegant firması, bu soruyu makul bir düzlemde şekillendirdi.

Vegan Merakı Koordinatörlüğü pozisyonunda, ölümüne et seven insanlar 3 ay boyunca ağzına hayvansal gıda sürmemeleri ve sosyal medyada veganlık propagandası yapmaları karşılığında 50 bin pound kazanabilecek. 3 ay sonunda yıllık tarifeye geçmek isteyenlere, ömür boyu yetecek 100 bin pound değerinde vegan yiyecek sağlanacak.

Şirketin bu pozisyonu, 15 bin etobur homo sapiensin katıldığı ve yüzde 34’ünün veganlığı merak etmesiyle sonuçlandığı bir anketten ilham alınarak açıldı. Vegan olmanın yalnızca sağlık ve çevresel faydaları olmadığını vurgulayan Vabren Vegant kurucusu Burke Hamilton, bu projenin vegan besinlerin herkes tarafından sevilerek tüketilebileceğini göstermeyi amaçladığını vurguladı. 25 Ocak’ta sonuçları açıklanacak ilana buradan başvurulabiliyor.

Fransa’da 3 yıldır hayatta olduğunu mahkemeye kanıtlamaya çalışan kadın

Felsefi akımların ve dinî öğretilerin yüzlerce yıldır ortak çatı altında buluşamadığı tartışmalar. Bilincin keşfedilmesi, beden ve ruhun birliği/ayrılığı, özne-nesne yarılması, “ben”in üstündeki aşkın, toplum değerlerini ayaklar altına alan üst insan, 3 katmanlı kişilik modeli, Atman, Karma ve daha nicesi… Bu uçsuz bucaksız varlık evrenine yeni bir boyut Fransa’da eklendi:  Jeanne Pouchain isimli bir vatandaş hayatta olmasına rağmen; resmî makamlara göre 2017’den beri yok.

Olayların başlangıcı için biraz daha geriye sarmak gerekiyor. Jeanne Pouchain’in temizlik şirketindeki bir eski çalışanı (E.Ç.) 2000 yılında işten ayrılırken, iş hukuku mahkemesi 2004’te Pouchain’in 14 bin avroluk tazminat ödemesine karar veriyor. Fakat dava şahsen kendisine değil şirkete açıldığı için, karar ilginç bir şekilde askıda kalıyor. Çalışan 2009’da doğrudan Pouchain’e dava açmaya kalkıyor; bu defa talep mahkeme tarafından reddediliyor. Yılan hikâyesine dönen ödeme bir türlü gerçekleşmeyince, işten ayrılan çalışan 2016’da temyize giden davada Pouchain’in öldüğünü iddia ediyor ve üstüne 2017’de kendisinin mektuplarını cevapsız bıraktığını kanıt olarak sununca, mahkeme iddiayı doğru kabul ediyor.  Pouchain’in kimlik kartı ve sağlık sigortası gibi tüm resmî belgeleri iptal edilirken; eşi ve çocuğunun tazminatı ödemesi kararlaştırılıyor.

Mahkeme kapılarında yatıp kalkmalar, 2017’de bu defa Pouchain için başlıyor. Yaşam statüsü resmî kurumlara göre hâlâ belirsiz olan Pouchain’in davası devam ediyor. “Devlet kurumları artık ölü olmadığımı söylüyor. Ancak onlara göre yaşıyor da değilim: Yapım aşamasındayım.” 

Amerikalı hukuk bürosundan ücretsiz boşanma kampanyası

ABD’deki The Powers Law Firm Crossville isimli hukuk bürosu, sevgililer gününe özel bir kampanya duyurdu. Büro, Tennessee eyaletinde ikâmet eden ve iki tarafın da boşanmaya gönüllü olduğu çiftler tarafından yapılacak başvuruları değerlendirecek. Kazanan çifti sevgililer gününü müteakiben, 15 Şubat’ta açıklayacak ve onları ücret almadan boşayacak. Better Call Powers!

Stockholm merkezinde uygulanan “One-minute City” projesi

“One minute” denince akıllara hâlâ Davos çıkışı geliyor olabilir. Stockholm’de 4 farklı mahallede pilot olarak uygulanan bu proje, zihinlerin tazelenmesini sağlayabilir. İsveç ulusal ajansı ArkDes Think Tank’in yürüttüğü çalışma ile şehir sakinlerinin ihtiyaç duydukları her yere 15 dakikada ulaşabilmesi hedefleniyor.

2045 yılına kadar İsveç’te 0 sera gazı salınımına odaklanan projenin bu ayağında, caddelerdeki otomobil yoğunluğu mümkün mertebe sıfırlanıp; yaya, bisiklet ve scooter trafiği maksimize ediliyor. Üstelik şehrin  yeniden dizaynında, şehir sakinleri LEGO setlerine benzer maketler kullanarak tasarımcılara ortak oluyor.

Pilot çalışmalardan nemalanan mahalleliler, eskiye oranla yüzde 400 daha fazla çıktıkları sokakların kendileri için tesis edilmesinden çok mutlu olduklarını söylüyor. Büyük bir başarıya imza atan projenin, ülkenin dört bir yanına yayılması an meselesi.

Yazı: Taylan Yılmaz