Dünya dönüyor: Travmatik bir Michael Jackson fobisi, 1,2 milyon dolara satışa çıkan virüslü laptop ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Travmatik bir Michael Jackson fobisi

İngiltere’de barmenlik yapan 23 yaşındaki Poppy Johnson, eşine az rastlanır bir travmayla mücadele ediyor. Henüz beş yaşındayken izlediği Michael Jackson – “Thriller” klibinden bir hayli korkan Johnson, bu deneyimin etkisiyle hayatı boyunca Michael Jackson-fobisiyle başa çıkmaya çalışmış. Herhangi bir yerde bir MJ şarkısı duyduğunda ya da bir poster gördüğünde, ellerinin terlemeye başladığını ve bir titreme nöbetine girdiğini söyleyen Johnson, bu durumu birer MJ fanı olan ailesinden de gizlemek için de çok uğraşmış. Evlerinde Michael Jackson’la alakalı birçok objenin olduğunu söyleyen Poppy Johnson, özellikle “Thriller” klibinde Michael Jackson’ın bir kurttan kendi vücuduna evrildiği sahneden korktuğunu dile getiriyor. Geçtiğimiz aylarda da Finding Neverland belgeseli ve hakkındaki taciz iddialarıyla yeniden gündemde büyük yer işgal eden MJ’den kendini korumak için sosyal medya hesaplarından uzak durmuş. Şimdilerdeyse bir hipnoterapi tedavisiyle travmasının üzerine gitmeye karar veren Johnson, dört seansın ardından kendini daha iyi hissetmeye başladığını söylüyor.

En özel virüslerle döşenmiş laptop isteyen?

ILOVEYOU, MyDoom, SoBig, WannaCry, DarkTequila ve BlackEnergy. Bu isimleri hatırlayan var mı? Dünya genelinde toplam 95 milyar dolarlık hasar yaratan, altı meşhur bilgisayar virüsü. Zamanında bunlardan korunmak için onlarca antivirüs programıyla bilgisayarlarını yavaşlatanlara ilginç bir haberimiz var. Bu virüslerin altısını birden içinde barındıran 2008 yılından bir Samsung laptop, Çinli sanatçı Guo O’nun yeni bir sanat projesi olarak satışa çıktı. “Tarihi tehditlerin bir kataloğu” olarak tanıttığı bilgisayarı 1,2 milyon dolar gibi fahiş bir fiyata satmaya niyetlenen Guo O’nun projesi an itibariyle livestream olarak izlenebiliyor. Ekranda aniden beliren uyarılar ve komik isimli virüslerle nostaljik bir siber korku kuşağı için buraya tıklayarak The Persistence of Chaos isimli projeyi takip edebilirsiniz.

Siyah sinek larvasından çevre dostu dondurma

Çevre dostu ve sürdürülebilir besin kaynakları arayışı son yıllarda hızlanarak devam etse de,  uzun zamandır öne sürülen çözüm alternatiflerinden olan böcek proteini hâlen yeterli destek ve ilgiyi kazanmış değil. Batı dünyası bu alternatifi çeşitli şekillerde ele alma ve bir şekilde popülerlik kazandırma çalışmalarına devam ederken, Güney Afrika’da Cape Town Teknoloji Üniversitesi’nden çıkan Gourmet Grubb, insanlığın mental direncini kırıp, böcek proteinini yeme-içme kültürümüze dahil etmek için yeni bir fikirle çıkageldi: sinek larvası proteininden yapılan dondurma.

Geleneksel süt bazlı dondurma yerine karasinek larvası proteini baz alınarak üretilen dondurma, şüphesiz ki büyük baş hayvancılığa kıyasla çok daha ekonomik, çevre dostu ve sürdürülebilir bir üretim modeli sunuyor. Cape Town Üniversitesi’nde böcekler üzerine uzmanlaşan çevre bilimcisi Dr. Mike Picker asıl sorunun kültürel olduğuna işaret ediyor ve ekliyor: “Böcekler şu anda global emisyonların % 25’inden sorumlu olan et endüstrisine kıyasla çok ciddi bir çevre dostu alternatif sunuyor. Üstelik hem protein hem de yağ açısından zengin olmaları onları beslenme açısından da ideal kılıyor. Ancak asıl sorun insanları böceklerin yenebilecek olduğuna ikna etmek.”

O halde bir de Cape Town’da açılan haftalık bir pazarda larva dondurması satan Gourmet Grubb’ın müşterilerine kulak verelim. Müdavimlerden Daoyi Liu: “Tadı oldukça organik, bir vegan dondurmadan farkı yok aslında. Hiç alışılmadık bir tat değil, insanların bunu rahatlıkla yiyebileceklerini düşünüyorum.” Bir diğer müşteri Pieter Roodt ise larva dondurmasını şöyle değerlendirmiş: “Tadı gayet güzel, herhangi başka bir dondurma kadar lezzetli. Belki biraz daha topraksı bir tadı ve dokusu var, ancak ben sevdim.”

Kilogram ve birkaç diğer metrik sistem ölçütünün tanımlanmasında değişiklikler yapıldı, sırada saniye var.

Bilim insanlarının kilogram ve metrik sistemde bulunan bazı diğer ölçü birimlerinde yaptıkları değişiklikler 20 Mayıs 2019’da yürürlüğe girdi. Bu değişikliklerin başında son 130 yıldır kütle birimi kilogramın tanımını sağlayan ve Paris yakınındaki bir kasada saklanan metal silindirin standart olmaktan çıkarılması geliyor. Kilogram artık Planck Sabiti olarak bilinen bir kuantum mekaniği ölçütü üzerinden tanımlanıyor. Zaman ve mekân gözetmeksizin bir fizik sabiti olan Plack, zaman içerisinde aşınmaya uğrayarak değişimler gösterebilecek metal silindire göre daha kesin ve hatasız bir ölçüm olanağı tanıyor.

Kilogramın yanı sıra tanımlamalarında değişiklikler yapılan diğer birimler ise sıcaklık birimi kelvin, elektrik akımı birimi amper ve atomik kütle birimi mol oldu. Bilim insanlarının değiştirmeyi düşündükleri sıradaki birim ise zaman ölçütü olan saniye. An itibariyle Sezyum atomlarından yapılan atomik saatler tarafından tanımlanan saniye birimi, yakında optik atomik saat olarak tanımlanan yeni aygıtlar tarafından yapılacak. Şunu da ekleyerek bitirelim: tüm bu değişiklikler gündelik hayatımıza etki edecek farklılıklar yaratmıyor.

Mexico City’de artan sahte telefon satışları

Mexico City’de silahlı soygunların çok yüksek rakamlara ulaşması karşısında insanların önlem olarak yanında sahte cep telefonu taşımaya başladığı belirtiliyor. Şehirde 2019’un ilk dört ayında her gün rapor edilen neredeyse 70 soygun var. Saldırıların üçte ikisi yolda yürüyenlere yapılırken, diğerleri otobüslerde ya da trafikte sıkışmış araçların içindekilere ve motosikletlilere yönelik gerçekleştirilmiş. Independent’ın yaptığı röportajlar, halkın toplu taşıma seyahatlerini büyük bir korku ve panik içinde yaptığını, hayatlarından endişe ettiklerini gösteriyor. Mücadele etme yöntemlerinden biri de olası bir saldırı esnasında soygunculara verebilmek için sahte telefon bulundurmak. Sahte telefonlar, 300-500 peso (100-150 TL) civarında fiyatlara satılıyor ve Mexico Cityliler arasında giderek yaygınlaşmış. Aslında sahte telefonlar 14 yıldır satışta olmalarına rağmen bugüne kadar çoğunluklar vitrinlerde ve tanıtım etkinliklerinde kullanılmışlar.


Yükleniyor...