Dünya dönüyor: Los Angeles'dan San Francisco'ya yürüyen ayı kostümlü Jesse Lario ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Los Angeles’dan San Francisco’ya kendi tasarladığı ayı kostümüyle yürüyen Jesse Lario 

Jesse Lario, Los Angeles’tan San Francisco’ya kadar yaklaşık 775 km’lik yolu, kendi tasarladığı “Bearsun” ayı kostümüyle 2 haftada yürüdü. Los Angeles’taki evinin önünden San Francisco’nun Golden Gate Köprüsü’ne kadar süren yolculuğu boyunca hayır kurumlarından destek topladı ve tutkulu takipçiler edindi.

Anime stilindeki bu karakteri ilk defa 2016’da bir maraton koşmak için kullanan Larios, kendini “rastgele eğlenceli şeyler yapma fanı” olarak tanımlıyor. 2016’da bu şekilde 41 km koştuktan sonra Bearsun bu kez de San Francisco’ya, yanına hiç bir şey almadan yalnızca üzerindeki kostümle yürüdü. Söylediğine göre yolculuğu sırasında açık havada kamp yapmış ve “zaten kendisi koca bir şilte gibi olan” kostümünün içinde uyumuş.

Larios, Bearsun olarak yolculuğu süresince günde ortalama 64 km yürümüş. Ancak yürüyüşünü gece vaktine çekerek gündüzleri yol kenarında uyuduğu da olmuş. Bu 2 hafta boyunca Larios 3 kez duş almış: 2 kez kamyon tesislerinde, bir kere de Coalinga, Best Western’da. Yemek işini ise atıştırmalıklarla çözmüş.

Yürüyüşü sırasında zamanının büyük kısmı düşüncelere dalarak geçmiş. Bazen de yolda kendisini gören meraklı insanları selamlamış. Başından geçenleri de Instagram Live’da belgelemiş.

Larios’un takipçileri onu bütün yolculuğu boyunca desteklediler. Los Angeles’ta San Francisco’ya yürüme çabasını ihtiyacı olanlara yardım etmeye yöneltmek istemesi üzerine Larios, yaklaşık 500 kişiden 17 bin dolar bağış toplamayı başardı. 

Josh isimli 50 kişi, Nebraska’da isimleri için kapıştı

Arizona eyaletinde yaşayan Josh Swain, ne zaman bir internet sitesi için kullanıcı adı bulması gerekse Josh Swain adının kapılmış olmasını garip buluyordu. Çünkü daha önce hiç bir Josh Swain’le karşılaşmamıştı.

22 yaşındaki inşaat mühendisliği öğrencisi Josh’ın bu merakı, pandeminin getirdiği can sıkıntısıyla da birleşince kendinden başka 9 Josh Swain daha bulmasına ve “bu durumu  sona erdirmek için” internette bir grup konuşması açmasına sebep oldu. Gruba attığı ilk mesaja “Sizi buraya neden topladığımı merak ediyorsunuzdur” diye başlayarak Josh’lara 24 Nisan 2021 günü tam 12.00’de yolladığı koordinatlara gelmelerini söyledi. Koordinatların gösterdiği yerde savaşacaklar ve kazanan, ismini elinde tutmaya hak kazanacaktı. Kaybeden diğer herkes ise adını değiştirmek zorundaydı. Mühendis Josh, diğer Josh’lara savaşa hazırlanmaları için süre verip iyi şanslar diledikten sonra konuşmanın ekran görüntüsünü Twitter’da paylaştı.

Mesaj internette 85 binden fazla kişi tarafından paylaşılarak yayıldı. Hatta buluşmaya geri sayım yapmak üzere bir site bile kuruldu. Kapışmanın bu kadar ilgi toplaması üzerine Arizona’dan Josh, “Josh Swain’lerin İsim Değişikliği İçin Dava Masraflarına Yardım Edin” isimli bir kitlesel fon kampanyası başlattı. Toplanan yardımların hiçbirinin gerçekten Josh’lara gitmeyeceği, bunun yerine Lincoln, Nebraska’da kapışmanın yeri olarak tayin edilen alanın yakınındaki çocuk hastanesine bağışlanacağı yazıyordu.

Dövüş günü gelip çattığında Josh Swain, Arizona’dan Nebraska’ya geldi. Cumartesi günü saat 11.00 olduğunda buluşmak için belirledikleri Air Park Green Area’da beklemeye koyuldu ve bir saat içinde başkaları da gelmeye başladı.

Josh Swain o gün bin kişinin parkta toplandığını tahmin ediyor. Bunlardan 950’si izleyici, 50’si ise Josh’lardı. Bu Josh’lardan ise yalnızca birinin tam adı Josh Swain’di.

Josh Swain’ler taş-kağıt-makas yöntemiyle kozlarını paylaşıp ilk round’u Josh’lardan birinin kağıda karşı makas çekmesiyle bitirdiler. Josh Swain’in kazanan olarak açıklanmasından sonra üstün Josh olarak verdiği ilk karar kaybeden Josh Swain’in isim değiştirme yükümlülüğünü kaldırmak oldu.

Böylece ikinci round’a geçildi ve geriye kalan Josh’lar havuz makarnaları kullanarak dövüştüler. İkinci round’u domine eden kişi ise “Little” Josh Vinson Jr. isimli 4 yaşında bir Josh oldu. Kazanan Josh Swain, Josh Junior’ı makarna savaşının kazananı ilan etti.

Josh Senior, küçük Josh Junior’ın babası, Junior’ın 2 yaşındayken nöbet geçirdiğini ve dövüş alanının yakınında dövüşten kazanılan bağışların toplandığı hastanede tedavi gördüğünü söylüyor. Dövüşten sonra da hastaneye bağış yapılmaya devam edilecek. Josh Swain cumartesi günü bütün gün süren dövüşten sonra adıyla ilgili artık daha farklı düşünüyor: “Artık ben sadece Josh değil; o Josh’um.”

İskoçya’da dalga enerjisinden elektrik üreten bir makine prototipi

Karbon emisyonunu azaltmaya yönelik çalışmalara son yıllarda ağırlık verilerek fosil yakıt kullanımına alternatif olacak yeni yollar araştırılıyor. Bu şekilde kullanılabilecek yöntemlerden birinin de İskoçya’da hayata geçirilmesi planlanıyor. Denemeye sokulacağı geçtiğimiz günlerde duyurulan bir prototip, su dalgalarını toplayarak alternatif bir enerji kaynağı sağlayacak. İskoçya’nın birçok adaya ve gelgit akıntılarına ev sahipliği yapmasının, prototipin kullanılması için gerekli koşulları sağlayacağı düşünülüyor.

Adı “Blue-X” olan bu makinenin prototipi 38 ton ağırlığında ve 20 metre genişliğinde olacak. Birleşik Krallık merkezli Mocean Energy şirketi tarafından geliştirilen prototip, yakında Avrupa Deniz Enerjisi Merkezi’nin Scapa Akıntısı sitinde deneme sürüşüne çıkarılacak. Denemeler planlandığı gibi giderse, Blue-X su altına yerleştirilecek bir bataryaya bağlanacak ve uzaktan kumanda edilebilen su altı araçları için enerji sağlanabilecek.

İskoçya dünyada ekolojik hedefleri en yüksek olan ülkelerden. 2030 yılına gelindiğinde karbon emisyonunu yüzde 75 oranında azaltmış olmayı hedefliyor. Bu hedefine ulaşması da kuvvetle muhtemel. Zira İskoçya 2020’de elektrik ihtiyacının yüzde 97’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmiş durumda. İskoçya hükümetinin Blue-X gibi projeleri desteklemesinin en önemli nedeni, 2045 yılında emisyonunu sıfıra indirmek istemesi.

Fransa’dan “eski arabasını getirene e-bike” kampanyası

Avrupa’da e-bike’lar ve elektrikli bisikletler zaten bir süredir yaygındı. Pandemi süresince ise e-bike’ların popülaritesi, insanların toplu taşıma kullanmadan seyahat etmek istemeleri nedeniyle iyice yükseldi. E-bike ile elektrikli bisikletler birbirinden biraz farklı: Elektrikli bisikletlerde az da olsa pedal çevirme gerekliliği bulunurken e-bike’lar insan gücüne ihtiyaç duymadan tamamen elektrikle çalışabiliyor.

İlerleyen yıllarda e-bike’ların Fransa’da kullanımının 2020’dekinden de büyük bir artış göstermesi bekleniyor çünkü Fransız hükümetinin karbon emisyonunu azaltmaya yönelik bir girişimi, eskimiş fosil yakıtla çalışan arabaların birer e-bike ile takas edilebilmesini öngörüyor. Bu girişim, 2030 yılında sera gazı emisyonlarının azaltılmış olması hedefine yönelik bir adım. Bu proje uygulamaya sokulduğunda fosil yakıt tüketen arabalarını getiren araba sahiplerine, kendilerine bir e-bike alabilmeleri için 2,500 euro destek verilecek.

Fransa Bisiklet Federasyonu başkanı Olivier Schneider, bu girişimle ilgili “Çözümün arabaları daha yeşil yapmakta değil, kısaca sayılarını azaltmakta olduğu sonunda fark edildi.” diyor.

Yazı: Aslı Cangöz