Alman markadan çene güzelliğini ortaya çıkaracak takılar ve diğer haberler #dünyadönüyor

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.Plastik şişelerden vanilya aroması 

Tarihte ilk defa atık plastiklerden yararlı bir madde elde etme konusunda başarıya ulaşıldı. Plastik şişeler, genetiği değiştirilmiş bir bakteri sayesinde artık vanilya aromasına dönüştürülebiliyor. Bilindiği gibi, plastik şişeler tek kullanımdan sonra değerlerinin yüzde 95’ini kaybediyorlar. Bu kaybı önlemek ve plastiğin geri dönüştürülmesinde kârlı bir yol bulabilmek için Edinburgh Üniversitesi’ndeki bilim insanları geliştirilen bu bakteriyi kullanmaya başladı.

Vanilin yiyeceklerde, ilaçlarda ve kozmetikte oldukça fazla kullanıldığı için yüksek talebe sahip bir kimyasal. Zaten şu an dünyada kullanılan vanilinin yüzde 85’i de vanilya bitkisinden değil kimyasallardan derive ediliyormuş.  

Bu proje üzerinde çalışan bilim insanlarının sıradaki hedefi, bakterilerin plastiği dönüştürebilme oranını artırmak. Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Stephen Wallace robotize edilmiş DNA araştırmaları laboratuvarları sayesinde büyük bir hızda ilerleme kaydettiklerini söylüyor. Bu laboratuvarda daha büyük miktarda plastiği dönüştürmek için de çalışmalar yapılıyormuş.

Alman markadan “çene güzelliğini ortaya çıkaracak” takılar

Almanya merkezli MYL Berlin firmasının tasarladığı “Mundstück”, kör kancalar ile alt dudağa sabitlenerek kullanılabilen bir çene takısı. 

Mundstück’ü kullanmak için çenenizi deldirmiş olmanıza gerek yok. Zira kancalar alt dudağın iç tarafında kendiliğinden sabit duracak şekilde tasarlanmış. Üstelik Mundstück 1, 2 ve 3 olmak üzere çeşitli modelleri mevcut. Modellerin her biri paslanmaz çelikten yapılıyor ve siyah, altın veya gümüş gibi renk tercihler var.

Firmanın web sitesinde Mundstück, “çenenizin ve alt dudağınızın güzelliğini ortaya çıkaracak şık ve cesur bir parça” olarak tasvir ediliyor. Mundstück 2 modelinin hafifliği ve minimal tasarımı öne çıkarılırken, Mundstück 1 ile de gündelik bir kullanıma ve rahatlığa vurgu yapılıyor: “Gündelik işlerinizin veya partilerinizin önüne geçmez, istediğiniz gibi yiyip içebilirsiniz.”

Florida kasabasında yanlışlıkla satılan su kulesi

Florida’daki Brooksville’in su kulesini geçen yıl satın alarak (!) burayı bir fitness salonuna dönüştürmeyi amaçlayan iş insanı Bobby Read, yeni iş yeri için adres almaya gittiğinde beklenmedik bir engelle karşılaştı: 55 bin dolara aldığı su kulesi aslında kasabanın su kaynaklarının bulunduğu bütün alanı kapsıyordu.

Neredeyse su kaynağından olan 8.500 nüfuslu kasabanın şansı yaver gitti ve Read, su kulesi alanını belediyeye iade etmeyi kabul etti. Belediye konseyi üyesi Blake Bell, böyle bir olayın yaşanmasında bbelediyedeki yöneticinin sorumlu olabileceğini söyledi. Bunun üzerine Belediye yöneticisi Mark Kutney de ilgili hukuki tanımların doğru yapılmamasının bu hataya yol açtığını söyledi. Bütün bunların ardından istifa eden kişi ise şehir geliştirme ajansı yöneticisi oldu. Kutney, “Hepimiz insanız, hata yapabiliriz.” diyor.

El Salvador’da yanardağ enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapılması kararı

Bitcoin’i yasal bir para birimi ilan eden ilk ülke olarak tarihe geçmesinin ardından El Salvador’da şimdi de ülkedeki yanardağlardan elde edilecek jeotermal enerji ile kripto madenciliği yapılacağı duyuruldu. İlgili Bitcoin yasası, kongrede 84 oyun 62’sini alarak “süper çoğunluk” ile kabul edildi.

El Salvador’un “influencer” başkanı Nayip Bukele’nin bu kararı ulusal kongrede kabul edilmiş olsa da dışarıdan birçok haklı eleştiriye maruz kalıyor. Zira çevre uzmanları Bukele’nin kurmayı planladığı kripto madencilik ağının Arjantin’in tamamında kullanılana eşdeğer miktarda enerji harcayacağını öngörüyor.

Bukele, Twitter’dan, devlet tarafından işletilen jeotermal enerji santrali için yüzde 100 temiz ve yenilenebilir enerji sağlayan yanardağları kripto madenciliğe açacak bir plan geliştirilmesi için talimat verdiğini duyurdu.

Yazı: Aslı Cangöz