Dünya dönüyor: Kripto sanat platformunda müzayedeye çıkan Nyan Cat gif’i ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

10. yaşı vesilesiyle kripto sanat platformunda müzayedeye çıkan Nyan Cat gif’i 

Kripto sanat, fabrikalardaki Endüstri4.0 uygulamalarından çok daha hızlı bir tempoda büyüyor. Dijital sanat eserleri Zora, SuperRare, Nifty Gateway gibi marketlerde son derece yüksek meblağlara satılıyor. Müşteriler yalnızca bir eser satın almıyor; aynı zamanda bir yatırım aracı olarak kullanıyor ürünleri.

Koşu hâlindeyken arkasından gökkuşağını saçan fenomen Nyan Cat, gif’in yaratıcısı Chris Torres tarafından 10. yaşında yeniden düzenlenerek açık artırmaya çıkarıldı. Kripto sanat platformu Foundation üzerinden yapılan müzayede, 300 bin ETH (yaklaşık 582 bin dolar) karşılığında tamamlandı. Bu başarı karşısında şaşıran Torres, memedünyasını kripto ekonomisine kavuşturan öncülerden olduğu için çok mutlu olduğunu söylüyor.

Ukrayna’da birbirlerine zincirlenen çift

Akıllı telefon ve aksesuarlar üzerinden GPS aracılığıyla birbirini takip etme ihtiyacı duyan çiftlere Ukrayna’dan bir güncelleme geldi. Bu güncellemeyle birlikte taraflar birbirini takip etmekle kalmıyor; hayatın her bir ânını birlikte yaşamayı seçiyor.

Kiev’de Alexander ve Viktoria, aşklarını test etmek için 14 Şubat’ta kollarını bir zincirle 3 aylığına birbirine kenetledi. Duştan uykuya kadar kesintisiz birliktelik yaşamanın kapısını aralayan bu mühürleme işlemi, kamu görevlisi Vitaly Zorin tarafından Bütünlük Heykeli önünde tamamlandı. Birlikteliği kolaylaştırmak adına kolları fermuarlı özel kıyafetler giyen ikili, deneyimlerini Instagram hesapları üzerinden paylaşıyor.

Sevilla’daki tapas barda 12. yüzyıldan kalma hamam

Sevilla’nın göbeğinde Cervercería Giralda isimli bir tapas barda, Alhomad halifeliğinden (Muvahhidler) kalma İslami motiflerle bezenmiş bir hamam keşfedildi. Sevilla Katedrali yakınındaki bar COVID-19 kapanmalarını fırsat bilerek tadilata girince, uzun zamandır yankılanan şehir efsanesinin gerçek olduğu ortaya çıktı.

Mekânın işletmecilerinden Antonio Castro söylentilere kulak kabartıp tadilat için bir de arkeolog ayarladı. Başlarda rivayetin hayal ürünü olduğunu düşünen arkeolog Álvaro Jiménez ve ekibi ilk önce hamamlarda sıkça kullanılan, Selçuklular’dan miras 8 köşeli yıldız formunda bir tavan penceresi keşfetti; ardından da tavan sıvasının altında 8 yapraklı rozet gibi farklı desenler. Yapılacak karbon testiyle hamamın inşaat tarihi daha net bir şekilde açığa kavuşturulacak.

Yenilenme süreci büyük ölçüde tamamlanan Cervercería Giralda birkaç hafta içerisinde hamam-bar olarak hizmete devam etmeye hazırlanıyor. İşletmeci Castro heyecanını şöyle anlatıyor: “Daha önce oldukça iyi bilinen bir bardı, ancak artık insanlar gelip 12. yüzyıldan kalma bir hamam-barda bira veya bir kadeh şarap içebilecekler.”

Yeni Zelandalı mucitten hem ışık hem içme suyu üreten tavan lambası

“Daha İyi Bir Yarın İçin” mottosuyla 2013’ten bu yana düzenlenen Lexus Tasarım Yarışması’nın 2021 finalistleri açıklandı. Finalistler arasında Yeni Zelandalı Henry Glogau’nun “Solar Desalinasyon Tavan Lambası” mekanizması şimdiden büyük ilgi topladı.

Gün boyunca deniz suyuyla beslenen abajur, güneş ışığı sayesinde tuzdan arıtılmış içme suyu sunuyor. Damıtılmış tuz ise güneş battıktan sonra taşıdığı elektriksel yük sayesinde ışık üretimi sağlıyor. Deniz suyu ve güneş ışığını kaynak olarak kullanan bu dizayn Şili’de kullanılmaya başlandı. 

Yazı: Taylan Yılmaz


Yükleniyor...