Dünya dönüyor: Sosyal medyada yankı bulan üstsüz Abraham Lincoln heykeli, Utah’taki yeni dinozor keşfi ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

babelincoln 2

Abraham Lincoln’un üstsüz heykeli sosyal medyayı karıştırdı

Amerika’nın ünlü başkanı Abraham Lincoln’ın Los Angeles Federal Building’de bulunan yaklaşık 2.5 metrelik heykeli geçtiğimiz günlerde X-Men ve Thor gibi filmlerden tanıdığımız senaryo yazarı Zack Stenz tarafından Instagram’da paylaşıldı. Pek çoğunun haberi olmayan, unutulmuş bu heykelin fotoğrafı sosyal medyada pek çok yoruma konu oldu. Lincoln’ı genç yaşında, üstsüz ve dar bir pantolonla, elinde bir kitap tutarken temsil eden heykelin görünümü iç çamaşırı veya mayo çekimlerindeki seksi modellere benzetildi.

“Babe-raham Lincoln” ve “Honest Babe” gibi takma isimler verilen heykel 1930’larda sanat eğitimini yeni tamamlayan heykeltıraş James Lee Hansen tarafından üretilmiş. O dönemde maddi sıkıntılar çeken Hansen’in Federal Works Agency’nin güzel sanatlar bölümü tarafından açılan heykel yarışmasına katılanlar arasından seçilen heykeli ona 7.200 dolar kazandırmış. Heykeli yarı çıplak üretmesi konusunda o dönemde de sorular ve eleştiriler alan Hansen, kendisini “Heykelcilik açısından baktığınızda insan vücudunu kıyafetsiz vermek daha iyi. Bu nedenle kıyafet kullanmadım.” ifadesiyle savunmuş.

vietnam zirvesi

Kim Jong Un ve Donald Trump’ın yaklaşan Vietnam zirvesi öncesinde ülkede ilginç gelişmeler yaşanıyor

27-28 Şubat tarihlerinde Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Amerika başkanı Donald Trump’ın Vietnam’da gerçekleştirecekleri zirve öncesinde ülkede ilginç gelişmeler yaşanıyor. Vietnam’ın başkenti Hanoi’de Kim Jong Un taklitçisi Avustralyalı Howard X ve partneri Trump taklitçisi Russel White’ın yaptıkları şov otoritelerin tepkisini çekti. Kim Jong Un’u taklit eden ve başı daha önce de Kuzey Kore yetkililerle sık sık belaya giren Howard X ülkeden sınırdışı edilirken, Trump’ı taklit eden partneri Russel White’ın bu şovu tekrarlamaması koşuluyla ülkede kalmasına izin verildi.

Güvenlik önlemlerinin artırıldığı Vietnam’da, yaklaşan zirvenin etkisinin görüldüğü bir diğer alan ise barlar. Gerilim dozunun yüksek olacağı tahmin edilen zirveyi bekleyen ülkedeki barlar diplomatik etkinliğe çeşitli kokteyl ve özel üretim alkol ürünleriyle hazırlanıyor.

Hanoi’s Standing Bar’ın yöneticisi Nguyen Thi Huong Anh’ın “Kim Kong Ale” ismini verdiği özel üretim bira Kuzey Kore ve Çin’in arasında yer alan, eski Kuzey Kore başkanı Kim Jong II’nin doğum yeri olarak geçen Paektu Dağı’ndan ilhamla hazırlanmış. Dağın bir volkan olması nedeniyle, “Kim Jong Ale” birası da baharatlı bir tada sahip. Tanin Wine Bar ise klasik Negroni kokteylinin bir uyarlaması olan “Peace Negrotiations” isimli bir kokteyli menüsüne ekledi. Pembe greyfurt, vermut ve Angostura bitter ile hazırlanan kokteylin satıldığı mekânın işletmecisi Antoine Ursat, zirve katılımcılarının barına gelerek bu kokteylden tatmalarını, birkaç kadehten sonra daha rahat konuşacaklarını söylüyor. Unicorn Pub çalışanları ise Trump’ın Jong Un için alayla kullandığı “rocket man” ifadesine göndermede bulunan; soju, burbon, tarçınlı Fireball Whiskey, ananas suyu ve vanilya ile beraber sundukları “Rock It, Man” kokteylinin acı başlayıp tatlı biten lezzetinin zirvenin olası akışını yansıttığını ifade ediyor.  

slovak papağan 2

İrlanda’da bulunan papağan, Slovakya’daki sahibiyle buluşturuldu

Dublin Havaalanı’nda bulunan bir papağan, inanılması güç bir hikâyeyle sahibine kavuşturuldu. Havaalanındaki görevliler tarafından bulunan ve fotoğraflarının yer aldığı kayıp ilanlarıyla sahibinin peşine düşülen Hugo isimli papağanın, Kildare Animal Foundation’dan yetkililerin yaptığı incelemeler sonucunda Slovakya’dan geldiği ortaya çıktı. İlanı görüp papağanın sahibi olduğunu iddia eden dört kişiye inanmayan yetkililer, Hugo’nun kendisine ait olduğunu iddia eden Lubomir Michna isimli Slovakyalının anlattıklarının doğrulamak için papağana Slovakça ses kayıtları dinletmiş. Kildare Animal Foundation yetkilisi Dan Donoher, ses kayıtlarını Hugo’ya dinlettiklerinde papağanın heyecanlanmaya başladığını ve hareketli tepkiler verdiğini dile getiriyor.

Donoher, “Hugo, onları bir araya getirdiğimiz anda Lubomir’in omzuna atladı ve adeta boynuna sarıldı. Aralarındaki güçlü bağı saniyesinde gördük.” sözleriyle buluşma anını anlatıyor. Ülke değiştiren papağanın sahibiyle buluşma anını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Cretaceous Period dinosaur Moros intrepidus whose fossils were unearthed in central Utah in this artist reconstruction

Utah’ta yeni bir dinozor keşfi: “Kıyamet habercisi” Moros

Utah’ta bulunan dinozor fosilleri üzerine yapılan araştırmalar, yeni bir dinozor türünün keşfiyle sonuçlandı. En vahşi dinozor olarak bilinen Tyrannosaurus Rex’in atası olarak gösterilen ve “Kıyamet habercisi” anlamına gelen Moros Intrepidus olarak isimlendirilen dinozor, T-Rex’e göre epey ufak ebatlarda olmasıyla da şaşırtıyor. 96 milyon yıl kadar önce, Kretase “Tebeşir” Devri’nde yaşadığı öne sürülen Moros, 3 metre uzunluğunda ve yaklaşık 78 kilogram ağırlığındaymış. T-Rex’lerin ortalama 13 metre uzunluğunda olduğunu hatırlatalım.

Kretase döneminin sonlarından kimi fosiller üzerine yaklaşık 10 yıldır çalışmalarını sürdüren North Carolina State University paleontolojisti Lindsay Zanno ve ekibi, kalıntılarını buldukları dinozorun yedi yaşında olduğunu belirtiyor. “Moros hafif ve benzersiz bir şekilde hızlı bir dinozordu” diyen Zanno, bu türün hayatta kalması ve uzun yıllar süren değişimlere tanıklık etmiş olmasının sebebinin de hızı sayesinde kendisine saldıran dinozorlardan kaçabilmesiyle ilgili olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle Asya’da bulunan T-Rex fosilleriyle benzerlikleri olduğu gözlemlenen Moros’un Kuzey Amerika’ya ulaşmak için Alaska’yı geçtiği tahmin ediliyor. Zanno, bu keşfin Kretase döneminin Kuzey Amerika’da nasıl yaşandığına dair birçok detayı da beraberinde getireceğini düşündüklerini söylüyor.

robot science museum

Seul’deki müze yalnızca robotları sergilemeyecek, robotlar tarafından inşa edilecek

Seul kentinde yapılacak Robot Science Museum için açılan uluslararası yarışmada Melike Altınışık tarafından 2015’te kurulan mimarlık ofisi Melike Altınışık Architects birinci oldu. İnşaatına 2020’nin ilk günlerinde başlanacak projenin detayları ise kısa süre önce paylaşıldı. Robotlara yönelik merak ve ilgiyi teşvik etmek ve insanları robotik konusunda eğitmek için açılacak ilk müze olduğu söylenen Robot Science Museum, aynı zamanda robotik teknikler ve drone’lar kullanılarak inşa edilecek. Yani müzenin misyonu yalnızca robotlara dair bir “sergi” oluşturmaktan çok öte, robotların işin başında olduğu bir üretim, tasarım, inşa ve hizmet süreci yürütmek. Cephesi ve diğer unsurlarının robotlar kalıp, kaynak, monte gibi işlemlerinin robotlar tarafından yürütüleceği Robot Science Museum’un yapımında haritalama, denetim ve robotik inşaat araçlarının kontrolü içinse drone’lar kullanılacak. Müzenin 2022 sonlarına doğru tamamlanması planlanıyor.

Yükleniyor...