John Waters sanat koleksiyonunu bağışlıyor, ama bir şartla...

Kült sinemacı ve sanatçı John Waters, bildiğimiz gibi aynı zamanda sıkı bir sanat koleksiyoncusu da. Kendisi kısa süre önce bu birikimiyle ne yapmak istediğine karar verdi. Koleksiyonnda bulunan 372 (provokatif) eseri memleketi Baltimore’daki Baltimore Museum of Art’a bağışlayacağını açıkladı. 

Bu koleksiyonda neler mi var? Andy Warhol, Christopher Wool, Roy Lichtenstein, Christian Marclay, Catherine Opie, Diane Arbus gibi isimlerin dâhil olduğu 125 farklı sanatçıya ait poster, resim ve fotoğraflar. John Waters koleksiyonunun 5 sene içerisinde müzede yerini alması hedefleniyor.  

En önemli koşulu, tuvaletlere isminin verilmesi

Kendisine ait 87 adet poster, heykel, karışık teknik ve video çalışmalarını da içeren koleksiyonunu bağışlaması karşılığında, eserlerin elden çıkarılmamasını ve müzede bulunan tuvaletlere isminin verilmesini talep etti. Başta şaka yaptığı düşünülse de o çok ciddiydi; Baltimore Museum of Art’ta bundan böyle insanlar John Waters’ın cinsiyetsiz tuvaletlerini kullanacak. 

Bu vesileyle Waters’ın 12 yaşında Baltimore Sanat Müzesi’nden 2 dolara satın aldığı Joan Miró posteriyle güzel sanatlar dünyasıyla tanıştığını ve koleksiyonculuğa başladığını da öğreniyoruz. Şöyle anlatıyor:

“[Posteri] eve götürüp yatak odama astıktan sonra, mahalledeki arkadaşlarımın düşmanca tepkileriyle karşılaştım ve sanatın kışkırtıcı, şok edici ve sorun çıkaran yönleriyle tanıştım. Böylece ömür boyu koleksiyoner oldum. Bazen beni bile ürküten ve çileden çıkaran 60 yıllık yeni sanat arayışımın meyvelerinin, her şeyin başladığı yere, yani memleketimdeki müzeye dönecek olması bence oldukça uygun.”

John Waters: Indecent Exposure

Waters’ın 160’tan fazla provokatif fotoğraf, heykel, video ve ses işini kapsayan, görsel sanatlar kariyerinin ilk retrospektifi John Waters: Indecent Exposure, 2018 yılında yine Baltimore Museum of Art’ta açılmıştı. 

Serginin öne çıkanları; ünlü filmlerin absürtlüğünü ortaya koyduğu fotoğraf enstalasyonu, popüler kültüre ait fotoğrafları manipüle ettiği eserler ve Divine’ın da dahil olduğu kendi filmlerinin ilgi odağı olan kişilerin fotoğrafları olmuş. Sergide aynı zamanda Waters’ın evi ve stüdyosundan ona ilham veren objeler ile 60’ların yeraltı filmlerinden görüntüler de yer almış.

Yazı: Damla Tüfekli


Yükleniyor...