Devasa bir Rolling Stones sergisi geliyor!

David Bowie ve Björk retrospektiflerinin ardından hayalini kurduğumuz başka bir sergi fikri daha gerçek oluyor. Saatchi Gallery, devasa bir Rolling Stones sergisine imza atıyor!

Exhibitionism Stones‘un ilk büyük sergisinde grubun arşivinden 500’den fazla materyal Londra’da görücüye çıkıyor. Kostümlerden mektuplara, daha önce görmediğiniz görüntülerden, her bir Stone’un kişisel arşivlerine, kullandıkları enstrümanlardan günlüklerine kadar hayranlarını sevinçten uçuracak, 52 yıllık bir kariyere saygı duruşunda bulunan, kocaman bir Rolling Stones geçidinden bahsediyoruz.

Sergi, Victoria&Albert Museum küratörlüğündeki David Bowie sergisi gibi, interaktif bir deneyim olarak tasarlanmış ve tam on katı büyüklüğünde, iki katı kaplıyor. Grup üyeleri, efsanevi sanatçılarla beraber çalışarak, üç yıllık bir plan aşaması geçirmiş. Sergi sadece Rolling Stones hayranlarına hitap etmenin çok ötesinde bir formatta tasarlanacak. Yarım asır boyunca değişip, büyüyen ve gelişen bir grubun anatomisi. Her şeyin nasıl başladığını tecrübe etmek için müthiş bir fırsat. 1969 yılındaki bir konserde, bir hayranın öldürdüğü görüntüler dahil olmak üzere, Stones’u olduğu gibi, gerçek, tepkili ve görkemli haliyle göreceksiniz. Her oda, koca bir jenerasyonla sınırlı kalmayıp, zamansızlığıyla sonradan gelenlerin de müziğe bakışını değiştirmiş, sadece Studio 54’da, sahnede çekilen ikonik fotoğraflarıyla dahi nice insana hayaller kurdurtmuş, rock’n roll hayat tarzının en büyük teşvikçisi Rolling Stones’un adım adım ilerleyişini, farklı yönlerden ele alacak şekilde tasarlanmış.

Serginin Chelsea’deki lokasyonu, Brian Jones, Mick Jagger ve Keith Richards’ın altmışların başında paylaştıkları dairelerine çok yakın ve her şeyin başladığı, döneminin en “görülesi” muhiti olması da Stones üyeleri için daha da anlamlı kılıyor burayı.

Sergi, Londra’da geçecek üç ayın sonunda, New York, Los Angeles ve Tokyo gibi şehirlerin de içinde bulunduğu 11 lokasyonu gezecek, 4 yıllık bir dünya turuna çıkacak Exhibitionism. Birinden birine yolunuz düşürmek gerekecek!