Kadın düşmanı olduğu için görevinden alınan Yeni Zelanda’nın resmî büyücüsü ve diğer haberler #dünyadönüyor

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.Yeni Zelanda’nın resmî büyücüsü, kadın düşmanı olduğu için görevinden alındı

Dünyada devlet tarafından atanan tek büyücü olan resmî Yeni Zelanda Büyücüsü, 23 yılın sonunda görevinden alındı. Gerçek adı Ian Brackenbury Channell olan 88 yaşındaki büyücü, son 20 yıldır Christchurch belediye meclisi ile şehri “büyücülük eylemleri ve diğer büyücülük benzeri hizmetler” yoluyla tanıtmak için yılda 16 bin ABD Doları karşılığında sözleşme yapmıştı. Büyücüye toplamda 368 bin dolar ödendi.

İngiliz asıllı büyücü, 1976’da Yeni Zelanda’ya gelerek kamusal alanlarda sihirbazlık ve eğlence gösterileri yapmaya başladı. Bir süre sonra kent konseyi bu gösterileri durdurmaya çalışırken halkın tepkisiyle karşılaştı. Protestolar sonucunda 1982’de Yeni Zelanda Sanat Galerisi Yöneticileri Derneği, onun yaşayan bir sanat eseri olduğunu söyledi ve ardından 1990’da dönemin başbakanı Mike Moore tarafından kendisine resmî Yeni Zelanda Büyücüsü olması teklif edildi. 

O günden bu yana Channell, Christchurch’te sahne aldı, kuraklık sırasında Yeni Zelanda ve Avustralya’da yağmur dansı yaptı ve 2009’da Kraliçe’nin Hizmet Madalyasıyla ödüllendirildi. Uzun yıllar bir şekilde devlete hizmet eden büyücü, geçtiğimiz aylarda kadınlara yönelik şiddet dolu açıklamalarıyla gündeme oturdu. “Kadınlar hilekârdır, kalın kafalı erkekleri kandırmak için şeytanlık yaparlar.” gibi cümleler kuran ve kadına şiddeti teşvik eden Channell, bu beyin tutulmasının ardından görevden alındı. Fakat Christchurch kent konseyi bu gelişmeleri iyi değerlendirememiş olacak ki bu ay Channell’ın hayatını anlatan bir sergiye ev sahipliği yapıyorlar. 

İngiltere’de bir iş başvurusuna sekiz yıl sonra gelen olumsuz cevap

Zoe Johnson, 2013’te Canterbury, Kent’teki evinin yakınlarındaki bir okulda öğretim görevlisi pozisyonu için iş başvurusu yapmış, ancak bu başvuruya bir dönüş alamamış. Sekiz yıl sonra LinkedIn hesabının mesaj kutusuna bu başvuruya ilişkin olumsuz yanıt düşmesi, hâliyle kafaları karıştırmış.

Johnson, bu sekiz yıllık süreçte kendi cilt bakımı işini kurduğu için pek hayal kırıklığına uğramadığını söylüyor. “Merhabalar Zoe, bize ulaştığın için teşekkürler ama ilgilenmiyoruz” minvalindeki kısa ve net cevabı vermelerinin sekiz yıl sürmesinin nasıl bir karışıklıktan kaynaklandığını da merak ediyor. İş başvurusu için attığı mesajın, yanıta kıyasla oldukça uzun olduğunu ve aslında bu pozisyon için konuşması gereken doğru kişiyi sorduğunu belirtiyor Johnson.  

Birleşik Arap Emirlikleri’nde deep voice teknolojisiyle yapılan banka soygunu

Geçen yılın başlarında, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kimliği açıklanmayan bir banka yöneticisi, uzun zamandır müşterisi olan bir şirket yöneticisinden bir telefon aldı. Telefondaki ses, şirketinin önemli bir satın alma yapmak üzere olduğunu, bu yüzden bankanın mümkün olan en kısa sürede 35 milyon dolarlık bir transfere izin vermesi gerektiğini söyledi. Müşteri, satın alma işlemini yürütmek üzere Martin Zelner adlı bir avukatla sözleşme yapıldığını ve yöneticinin avukatın e-postalarını gelen kutusunda görebileceğini de ekledi. Müşterinin sesini tanıyan banka müdürü, havalelere izin verdi. Böylece 2019’dan sonra; deep voice teknolojisiyle desteklenen, bilinen ikinci büyük soygun vakası da gerçekleşmiş oldu. 

400 bin dolarlık bir transferin izini sürmek için gelen taleple ortaya çıkan belgeler, mega soygunu kanıtlamış oldu. Soygunun en az 17 kişiyi kapsadığı ve paranın, izini sürmeyi zorlaştırmak için dünyanın farklı köşelerindeki hesaplara gönderildiğine inanılıyor.

California, cinsiyet ayrımı gözetmeyen oyuncak reyonunu açan ilk ABD eyaleti oldu

California eyalet meclisinin geçen ay kabul ettiği ve ekim ayı başında Vali Gavin Newsom tarafından imzalanan yeni yasa, mağazalardaki oyuncak reyonlarının “erkek” ve “kız”dan ibaret olmasına karşı çıkarak cinsiyet ayrımı gözetmeyen oyuncaklara yer açma şartı koyuyor. Bu reyonlarda, ürünlerin nasıl pazarlandıklarına bakılmaksızın uykuya, rahatlamaya, beslenmeye, diş çıkarma veya emmeye yardımcı olmak için tasarlanmış oyuncaklar olacak. Şirketler yasanın ihlali durumunda yaptırım amaçlı para cezasına çarptırılacak.

Belli bir oyuncağı bulmak için neden erkek bölümüne gidilmesi gerektiğini öğrenmek isteyen meclis üyesi Evan Low’un personelinin 8 yaşındaki kızı, bu yasanın ilham kaynağı olarak gösteriliyor. Erkek çocuk reyonlarında bilim, mühendislik ve matematikle ilgili oyuncaklar varken kız çocuklarında bebek, moda ve ev hayatı oyuncaklarının olduğunu söyleyen Low,  konu hakkında şöyle demiş: “Oyuncakların hangi cinsiyete uygun olduğunun toplumsal bir kurguyla ayrılması, modern düşüncenin antitezidir.”

Yazı: Cerensu Bartu